IPHaber

IPTV


TTNET IPTV servisini başlattı; IPtivibu

Ekim 8, 2010 by admin in IPTV, Telekom with 0 Comments

TTNET, uzun süredir merakla beklenen IPTV servisinin lansmanını 24 Eylül 2010 tarihinde yaptı. Türkiye’de ilk defa TTNET tarafından sunulan servis Türk Telekom altyapısını kullanıyor.

IPTivibu, genişbant internet bağlantısı üzerinden iletilen yeni nesil bir TV platformu. Tüm dünyada yaygın örnekleri bulunan IPTV teknolojisinin Türkiye pazarındaki bu ilk örneğine TTNET tarafından IPTivibu marka ismi verildi. Son kullanıcılara yepyeni bir yaşam tarzı sunacak olan bu yeni TV platformunun sahip olduğu birçok temel avantaj mevcut.

IPTivibu ile ilgili detaylı bilgilere bu adresten erişilebilir. Bense bu yazımda genel olarak IPTV teknolojisinin alışageldiğimiz TV teknolojilerine göre sahip olduğu 3 temel artıdan bahsedeceğim. Daha sonra inşallah IPTivibu hakkında bol bol yazmayı planlıyorum.

Neredeyse sınırsız içerik : Seç izle servisleri sayesinde sadece TV kanallarına (ATV, Star, Kanal D vb.) bağımlı kalmayacaksınız. Sanal bir film kütüphanesine sahip olduğunuzu -DVD arşivi gibi- hayal edin. Böylece size güzelce sınıflandırılmış filmler arasında gezinmek ve canınızın istediği filmi seçmek kalıyor. Tekrar izle servisi ile geçtiğimiz 1 haftaya ait populer içerikleri canınızın istediği zaman izlemek mümkün oluyor. Örneğin ben bu satırları yazarken bir yandan da “Ezel” in geçtiğimiz hafta yayınlanan bölümünü izliyorum.

Etkileşimlilik: Uydu alıcıları sadece yayını alabilirken, IPTV alıcıları çift taraflı iletişime olanak tanır. (dönüş yolu vardır) Böylece sadece yayını almakla kalmayıp, herhangi bir sunucu veya platformdaki diğer IPTV alıcıları ile iletişime geçmek de mümkün olabilmektedir. Arkadaşlarınıza film önerebilir, mesaj gönderebilir, yayınlanmakta olan ankete veya yarışmaya katılabilirsiniz. IP tabanlı bu sistemde teorik olarak IPTV alıcısı aracılığıyla internet erişimi olan bir PC ile yapabildiklerinizi yapabilirsiniz. Pratik olarak ise IPTV alıcılarındaki donanımsal ve yazılımsal kısıtlar bazı uygulama ve servislerin kullanımını zorlaştırabilir. Örneğin, kumanda aracılığı ile yazı yazmak, klavye ile yazmak kadar kolay olmayabilir. STB üzerindeki işlemci veya hafıza birimleri bazı uygulamalar için yetersiz kalabilir. IPTV alıcısının üzerinde koşan yazılımın desteklemediği özellikler olabilir.

Kişiselleştirme : Film kütüphanesindeki yüzlerce içerik arasından seçim yapmak hiç de kolay olmayabiliyor.
Günümüzde dijital medya tüketicileri kendi kişisel zevkine hitap etmeyen, dahil olduğu segment tarafından beğenildiğine emin olmadığı içerikleri tüketmek istemiyor. Çünkü kısıtlı boş zamanlarında izleyebileceği/dinleyebileceği içerik sayısının sınırlı olduğunu çok iyi biliyor. İşte bu yüzden kullanıcı alışkanlıklarını takip ederek doğru içerik önerileri sunmak yüksek müşteri memnuniyeti sağlamak adına altın değerinde. Bu konuda TiVo çok güzel bir örnek. Örneğin ben dram türündeki filmlerden hoşlanıyorum. Korku-gerilim türü filmler sevmiyorum. Film zevkine çok güvendiğim birkaç arkadaşım var. Onların önerdiği filmleri tereddütsüz izlerim. IPTV sisteminde bazı algoritmalar kullanarak daha önceki seçimlerime göre veya arkadaşlarımın seçim ve önerilerine göre benim zevkime uygun, bana özel içerikler önermek, bulunduğum şehire, hisse senedi portföyüme göre servisler sunulması mümkün.

Sonraki yazılarımda TTNET IPTivibu hizmeti hakkında detaylar vereceğim.

Gözünaydın Türkiye, IPTivibu geldi !

Uygar Boynudelik
http://uboynudelik.blogspot.com/2010/10/ttnet-iptivibu-adyla-iptv-servisinin.html

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Google ve Apple, bu sefer TV için kapışıyor

Google, dün yaptığı duyuruyla Google TV hakkındaki detayları açıkladı. Web TV hizmeti veren Google TV, tamamiyle internet üzerinden çalışan bir...

Kapat