IPHaber

Genel


Toyota Uber’e 500 milyon dolar yatırım yaptığını duyurdu

Ağustos 28, 2018 by admin in Genel with 0 Comments

Dünyanın en önemli otomobil üreticilerinden olan Japonya merkezli Toyota, sürücüsüz otomobil çağırma servisi kurmak için Uber ile iş birliğine gitti. Toyota ile Uber arasında yapılan anlaşmanın içinde Toyota tarafından Uber’e yapılacak 500 milyon dolarlık bir yatırım olduğunu da ekleyelim.

Anlaşma ile birlikte Toyota’nın Sienna model otomobilleri Uber’in sürücüsüz otomobil teknolojileri ile donatılacak ve Uber’in otomobil ağına katılacaklar. Uber tarafından yapılan açıklamaya göre şirketin sürücüsüz otomobil filosunun 2021 yılında kullanıma sunulması bekleniyor.

Uber’in sürücüsüz otomobilinin geçtiğimiz Mart ayında bir kaza yaptığını ve kaza sonucunda bir kişinin hayatını kaybettiğini de hatırlatalım. Kazanın ardından testlerine ara veren Uber, Temmuz ayında ise tekrar sürücüsüz otomobil testlerine başlamıştı. Yapılan anlaşma Uber’in kaza sonrası oluşan kötü imajının düzeltilmesi için olumlu bir adım olarak da görülüyor.

Servisin ismi “Autono-MaaS”

Uber’in ileri teknolojisi ile Toyata’nın güvenlik ve üretim becerilerinin doğal bir uyum içerisinde olduğunu dile getiren Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, Uber’in ilk kez böyle bir anlaşma yaptığını da paylaştı. Yapılan açıklamaya göre şirketler oluşturacakları sürücüsüz otomobil filosunu “Autono-MaaS” olarak adlandırıyor.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Drake’in In My Feelings şarkısı Spotify tarafından bu yazın şarkısı seçildi

Spotify bu yaz mevsiminin en çok dinlenen şarkısının, Drake'in internet fenomenine dönüşen “In My Feelings” şarkısı olduğunu açıkladı. 1 Haziran...

Kapat