IPHaber
Son Yazılar

Açık Kaynak


Toyota artık Linux Vakfı üyesi

Temmuz 7, 2011 by admin in Açık Kaynak with 0 Comments

Teknoloji dünyası, hem otomobil hem de açık kaynak sektörünü ilgilendiren önemli bir gelişmeye sahne oldu.Japon otomotiv devi Toyota, yaptığı açıklamada Altın Üye olarak Linux Vakfına katıldığını duyurdu. Firmanın kâr amacı gütmeyen bu organizasyona katılma sebebi tahmin edeceğimiz gibi Linux platformunun büyümesini hızlandırmak. Buradan da hareketle muhtemelen gelecek olan yeni Toyota’larda yer verilecek bilgisayar sisteminin Linux tabanlı olacağını öngörebiliriz. Ki zaten Vakfın da ısrarla belirttiği üzere, artık tüketicilerin otomobil üreticilerinden beklentisi geniş bağlantı seçenekleri ile ev/ofis ortamlarını aratmayan araçlar. Yani gösterge paneli işlemlerinden tutun da, araç içi araç içi bilgi/eğlence sistemlerine kadar uzanan aralıkta bir ‘dijitalleşme’ peşinde otomobil kullanıcıları. Yani diğer bir deyişle otomobillerin kablosuz mobil(!) cihazlar kategorisine girme vakti geldi de geçiyor bile artık. 🙂

Toyota’nın Elektronik Geliştirme Projelerinin yürütüldüğü departmanın başında bulunan Kenichi Murata, konuyla ilgili açıklamasında Linux’un müşterilerinin kendilerinden beklentisi olan araç içi bilgi/eğlence sistemleri ile iletişim sistemlerinin geliştirilmesinde gereken esnekliği ve teknolojik olgunluğu sağladığını belirtirken, açık kaynak olması sayesinde de gelişimin ivme kazandığını ve tüm bunların neticesinde de Linux işletim sisteminin araçlar da dahil olmak üzere tüm cihazların gelişmiş bağlantı seçeneklerine sahip olması yolunda ortak bir platform oluşturulmasında büyük katkısı bulunduğunu ifade etti.

Linux Vakfı Başkanı Jim Zemlin de buna karşılık Toyota’yı aralarında görmekten büyük mutluluk duyduklarını dile getirirken, otomobil dünyasındaki pek çok yeniliğin altına imzasını atan sektörün en öncü firmalarından birisinin kendilerinin gelişimine büyük katkı sağlayacaklarından da emin olduklarını söyledi.

http://www.pclabs.com.tr/2011/07/07/toyota-artik-linux-vakfi-uyesi/

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat