IPHaber

Telekom


Toyota arabalarına sosyal networkü sokuyor

Mayıs 24, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Otomotiv devlerinden Toyota firması ve bulut bilişim çözümleri sağlayıcısı Salesforce.com yeni ve farklı bir sosyal network oluşturacaklarını duyurdular. İkilinin amacı araç sahiplerine yönelik bir servis oluşturmak ve kişilerin araçları ile “arkadaş” olmasını sağlamak. Yeni oluşturulacak network sayesinde örneğin araçların bakım ihtiyaçlarının daha kolay ve eğlenceli yöntemlerle kullanıcılara hatırlatılacağı öngörülmekte.

Söz konusu anlaşma otomotiv devi Toyota’nın yazılım firmalarıyla kısa süre içinde yaptığı ikinci anlaşma. Firma bir ay kadar önce de Microsoft ile bir anlaşma imzalamış ve tüm dünyadaki Toyota araçlarına internete bağlanma özelliği ve çeşitli internet servisleri getireceklerini duyurmuştu. Otomotiv sektörüne yakın kişiler diğer firmaların da benzer anlaşmalar yapmak üzere olduklarını belirtiyorlar. Dolayısıyla anlaşılan otomotiv firmaları da “akıllı cihazlar” konseptine ayak uydurmanın peşindeler.

Toyota’nın başkanı Akio Toyoda, Salesforce.com’un CEO’su Marc Benioff ile ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında sosyal network servislerinin son derece revaçta olduklarını ve insanların etkileşim şeklini değiştirmeye başladıklarını açıklıyor. Toyoda otomobillerin de bu değişim sürecine ayak uydurması gerektiğini söylemekte.

Aslında söz konusu girişim çok sürpriz bir olay olarak karşımıza çıkmıyor. Örneğin 20 yıl kadar önce yayınlanan“Kara Şimşek” dizisi TRT’nin tek kanal olduğu yıllarda milyonlarca Türk izleyicisini ekrana kilitleyen dizilerin başında geliyordu. Söz konusu dizi, araçların kullanıcıları ile etkileşimde olduğu bir dünyayı örnek gösteriyordu. Teknolojinin gelişimi ile birlikte de akıllı cihaz örnekleri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Gerçi söz konusu dizideki gibi uç örneklerden söz etmek elbette yanlış olur ancak sürücü tanıma sistemleri ve yol tanıma sistemleri gibi pek çok teknolojik gelişme hayatımıza çoktan girmiş durumda.

Toyota ile Salesforce.com’un oluşturacağı “Toyota Friend” networkünde araç sahipleri otomobilleri ile etkileşime geçebilecekler. Her aracın kendine has bir profili olacak ve örneğin aküsü boşaldığında sahibine kısa mesaj göndererek durumu haberdar edebilecek. Söz konusu servisin Toyota ile Microsoft arasında yapılan anlaşmayı temel alan bir mimari üzerine konuşlandırılacağı ve bulut bilişim platformu olarak Microsoft’un Azure platformunun kullanılacağı belirtiliyor. Söz konusu “Toyota Friend” networkünün ilk olarak önümüzdeki yıl Japonya’da hizmete alınması planlanıyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
7 milyar kişiye 5 milyar telefon

BM Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin (International Telecommunication Union-ITU) kuruluş günü olan 17 Mayıs, tüm dünyada ''Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü''...

Kapat