IPHaber

Telekom


Torrent film indirmek dışında da işe yarar

Aralık 1, 2010 by admin in Telekom, Veri Merkezleri with 0 Comments

Torrent ile sadece peer to peer paylaşım yaparak yasadışı film, müzik ve program indirmek dışında daha yararlı işler için de kullanılabiliyor.

Facebook ve Twitter için normal şartlar altında saatler süren kod güncellemeleri ve bu işlemin onbinlerce sunucuda tek tek uygulanmasın inanılmaz bir para ve zaman kaybına yol açıyor.

Facebook sunuculardaki Facebook kodlarının güncellenmesi işini Torrent kullanarak çözmüş. Her sunucuyu bir Peer haline getiren Facebook bu sayede saatler süren yüzlerce MB’lık kod güncellemesi işlemlerini 1 dakkanın altında bitecek şekilde hızlandırdığını açıkladı.

Sadece Facebook da değil, bir diğer sosyal ağ olan Twitter da kendi Torrent tabanlı sistemini kullanıyor. Bunu örnek alan çeşitli üniversiteler de sunucularında benzer teknikler kullanarak büyük tasarruf yapmayı başardı.

Maalesef; Torrent teknolojileri korsan kullanım yüzünden yasaklansaydı, bugün bu gelişmeler ve tasarruflar haberlerimize konu olmayabilirdi.

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
CCNP ses ve güvenlik sertifika programları değişti

Veri ağları konusunda dünya lideri olan Cisco, endüstrinin üst seviye ve yaygın sertifikasyon programlarından biri olan CCNP’nin (Cisco Certified Network...

Kapat