IPHaber

Genel


Tim Cook, Zuckerberg’in yerinde olsa bu durumda olmayacağını söyledi

Mart 29, 2018 by admin in Genel with 0 Comments
Tim Cook, Zuckerberg'in yerinde olsa bu durumda olmayacağını söyledi

Facebook son zamanlarda Cambridge Analytica krizi ve Federal Ticaret Komisyonu soruşturmasıyla mücadele ederken, Apple‘ın CEO’su Tim Cook, Facebook’a dair açıklamalarıyla dikkat çekti. Katıldığı bir televizyon programında kendisine “Eğer Mark Zuckerberg’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?” diye sorulan Cook, bu soruyu: “Bu durumda olmazdım” diyerek cevapladı.

Bu cümleleri okurken Tim Cook’un dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden birini yönettiğini ama sosyal ağ işine hiç girişmediğini hatırlamakta fayda var. İşe Apple tarafından baktığımızda ise Steve Jobs döneminde Ping isimli iTunes’a bağlı başarısız bir sosyal ağ girişiminin bulunduğunu görebiliriz.

.@karaswisher asks Apple CEO @tim_cook what he would do if he was Mark Zuckerberg.

“I wouldn’t be in this situation.”#RevolutionCHI pic.twitter.com/EuVLEEGTem

— Recode (@Recode) March 28, 2018

Her şeye rağmen, Apple’ın kullanıcı gizliliği için çok farklı bir seviyede savunduğunu söylemek mümkün. Buna verebileceğimiz örneklerden biri de San Bernardino’daki terör saldırısıyla ilişkili kilitli bir iPhone’un bilgilerini FBI ile paylaşmaması. Tim Cook paylaştığı bir blog gönderisinde konuyu şu cümlelerle açıklamıştı:

FBI, iPhone işletim sisteminin yeni bir sürümünü yapmamızı, birkaç önemli güvenlik özelliğini atlatmamızı ve soruşturma sırasında kurtarılan bir iPhone’a kurmamızı istiyor. Bugün mevcut olmayan bu yazılım, yanlış ellerde herhangi birinin iPhone’daki fiziksel kilidini açma potansiyeline sahip olacaktır.

Trump kampanyasında kullanılmak üzere 270 bin kişi üzerinden toplamda 50 milyon kişilik devasa bir kullanıcı bilgisi toplandığından beri Facebook’un sosyal ağ ilkeleri değişti. Yine de konu kullanıcı gizliliği olduğunda Facebook’un uzun süredir Apple’dan çok daha esnek davrandığını söylemek mümkün. Ne de olsa 2013’ten beri her yıl şeffaflık raporu yayınlayan Facebook, hükümetlerin veri taleplerini geri çevirmediğini açıkça belirtiyor.

“We’re not going to traffic in your personal life. I think it is an invasion of privacy.”

– Apple CEO @tim_cook slams Facebook at #RevolutionCHI pic.twitter.com/N44c7PVZud

— MSNBC (@MSNBC) March 29, 2018

Bu arada piyasaya sürdüğü Android uygulamaları üzerinden rahatça veri toplayan Facebook’un bu konuda iOS’ta daha kısıtlı bir hareket alanına sahip olduğunu belirtelim. Tim Cook, Kara Swisher ve Chris Hayes ile yaptığı ve henüz tamamı yayınlanmayan röportajda kullandığı “Bizim için gizlilik bir insan hakkı.” cümleleri sosyal medyada yankı buldu.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Bobby Lee ile kripto para ekosisteminin problemlerine dair konuştuk

Bobby Lee ismini İstanbul'da ağırlamışken, konuşması bittikten sonra kripto para ekosistemi üzerine bir söyleşi de gerçekleştirme imkanı bulduk. İlk olarak,...

Kapat