IPHaber
Son Yazılar

Genel


Tellcom; VDSL Değil, Fiber Üzerinden 100Mbps’a Varan Hızlar Sunuyoruz

Eylül 22, 2008 by admin in Genel with 1 Comment

Tellcom olarak genişbant internet hizmeti sunabilmek için kendi fiber omurgamız üzerinden müşterilerimize iletişim hizmeti sunuyoruz. Hızlı fiber optik Internet hizmetimiz Quiknet ile müşterilerimize 100Mbps’a varan oranlarda bağlantı hızı sunuyoruz. Quiknet’i piyasadaki rakiplerinden ayıran en önemli fark, bu hizmetinin fiber optik erişim temeli üzerinden yapılıyor olması ve fiber optik kablo ağının bizzat kullanıcının kendi yerine kadar götürmesidir.

Alternatif operatörlerin içerisinde VDSL hizmeti sunan ya da bu hizmeti başlatma hazırlığında olanlarla gerçekleştirdiğimiz görüşmelerimiz sürüyor. Dün görüştüğümüz Netone ADSL Ürün Müdürü Aras Bilgin, Türk Telekom ile sistem entegrasyonu ve performans testlerinin henüz başladığını söylemişti.

Türkiye’deki atıl fiber altyapısının yeniden ekonomiye kazandırılması yönünde önemli yatırımlar yapan ve kendi altyapısı üzerinden hizmet verme yönünde çalışmalar başlatan Tellcom, sorumuz üzerine VDSL hizmeti vermediğini açıkladı. Tellcom İletişim Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Murat Erkan, sorularımıza şu karşılıkları verdi;

turk.internet.com; VDSL hizmetine ne zaman başlamayı düşünüyorsunuz?

Murat Erkan; VDSL hizmeti sunmuyoruz. VDSL uygulaması mevcut bakır kablolar üzerinden yapıldığından hız ve kapasiteniz, belli limitler dâhilinde kalmaktadır.

Ülkemizde Tellcom’un döşedikleri dışında, yerleşik ulusal operatör tarafından döşenmiş olan fiber optik hatlar da mevcuttur ancak bu hatlar sadece ana omurganın oluşturulmasında kullanılmış, son kullanıcılara giden ve aslında kullanıcıları doğrudan ilgilendiren bağlantılar yine bakır kablolar olarak bırakılmıştır.

Bu gerçek ışığında Tellcom olarak genişbant internet hizmeti sunabilmek için kendi fiber omurgamız üzerinden müşterilerimize iletişim hizmeti sunuyoruz. Hızlı fiber optik Internet hizmetimiz Quiknet ile müşterilerimize 100Mbps’a varan oranlarda bağlantı hızı sunuyoruz. Quiknet’i piyasadaki rakiplerinden ayıran en önemli fark, bu hizmetinin fiber optik erişim temeli üzerinden yapılıyor olması ve fiber optik kablo ağının bizzat kullanıcının kendi yerine kadar götürmesidir.

turk.internet.com; Sunmayı düşündüğünüz katma değerli hizmetler var mı? Varsa nelerdir ve bunları uygulamaya ne zaman başlamayı düşünüyorsunuz?

Murat Erkan; Genç ve yenilikçi telekom operatörü Tellcom olarak, “İş ve yaşam tarzını değiştiren yeni nesil iletişim dünyasının ilk tercihi olmak” vizyonumuzdan hareketle sunduğumuz ürünlerle ve servis anlayışımızla hizmet vermekteyiz. Kurumlara ve bireylere yönelik hem ses hem de data iletişimini sağlayan farklı ürün ve servislerimiz bulunmaktadır. Tellcom olarak Veri Akışı Erişimi (VAE) ve Yerel Ağın Paylaşıma Açılması (YAPA) yöntemleri Türkiye’de ilk uygulayan operatörlerden biriyiz. Bu sayede kendi alternatif omurgamız üzerinden müşterilerimize farklılaştırılmış ADSL hizmetleri sağlayabilmekteyiz.

Özellikle son dönemde, gerek bireysel gerekse de kurumsal kullanıcı tarafında, internet erişiminde kullanılan teknolojiden ziyade ihtiyaç duyulan servislere ulaşılabilirliğin önem kazandığını görüyoruz. Sektörde mobil ve sabit tarafın yakınsaması önemli bir gündem maddesi iken; TV, oyun vb farklı platformların da aynı altyapı üzerinden uygulanması temel bir ihtiyaç haline gelmeye başladı. Dünyadaki trende ve teknolojik gelişmelere paralel olarak bu konunun Türkiye pazarında da hızla gelişeceği görüşündeyiz. Örneğin bir müşteri yolda evine dönerken başlayan bir maçı kaçırmamak için cep telefonundan izlemeye başlayıp, yolda durakladığı bir yerde notebookundan izleyip sonra da eve gittiğinde TV den izleyebilir hale gelebilecek. Bu örnek de aslında tek servis ve tek fatura mantığı ile değerlendirilip sunulması mümkün bir hizmet olmaktadır. Kullanıcının bu servise ulaşmak için kullandığı son cihazdan bağımsız bir servise abone olması olarak düşünmek servis sağlayıcılarının bundan sonra hedefleri içinde olacaktır.

Dünyada gerçekleşen bu uygulamalar 3G, STH gibi lisansların çıkması sonrasında Türkiye’de de uygulanabilecek. Biz de Tellcom olarak bu amaca uygun bir şekilde müşterilerimizin en hızlı sistemleri kullanması, ihtiyaçlarını en hızlı şekilde karşılayabilmesi için gerekli olan teknolojileri kullanmak üzere altyapımızı geliştiriyoruz. Yatırımlarımız sayesinde bu alanlarda da lider konumda ilerlemeyi hedeflemekteyiz.

Bir Turkcell grup şirketi olan Tellcom, Superonline ile yaptığı işbirliğiyle kullanıcılarına bağlantı ücreti ödemeden ayda 9.99’a ADSL hizmeti veriyor.

Tagged , , , ,

Related Posts

One Comment

  1. ipkontrol.comEyl 16, 2009 at 00:59

    http://www.ipkontrol.com adresinden ip adresinizi ögrenebilir, ip adresinizin yada herhangi bir ip adresinin detaylarını görüntüleyebilir, ping atabilir, trace çekebilirsiniz.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat