IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Telekomda tekel olmasa! yarışması

Aralık 8, 2010 by admin in Telekom with 0 Comments

Telekom sektöründe süregiden fiili tekele son verilmesi kapsamındaki çalışmalara bu kez de üniversite öğrencileri katılıyor. “Telekomda Fiili Tekel Olmasaydı” başlıklı ilan ve video yarışmasında üniversite öğrencileri, telekomda fiili tekelin olmadığı, serbestleşmenin tam olarak sağlandığı bir Türkiye hayal ederek tasarlayacakları ilan ve çekecekleri videolarla bu hayallerini ifade edecekler. Yarışmada kazananları nakit ödüller ve birbirinden cazip hediyeler bekliyor.

Bir süredir www.fiilitekelesonverelim.org adresinde yoğun bir katılımla devam eden ve telekom sektöründe yaşanan fiili tekel durumuna bir son verilmesini amaçlayan kampanya kapsamında Marmara Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi desteğiyle yeni bir yarışma başlıyor: “Telekomda Fiili Tekel Olmasaydı” Video ve İlan Yarışması. www.fiilitekelolmasaydi.org adresinde duyurulan ve sadece üniversite öğrencileri arasında düzenlenen video ve ilan yarışmasında “Telekomda Fiili Tekel Olmasaydı” konusunu en iyi şekilde ifade eden yarışmacılar nakit ödüllerin yanı sıra cazip hediyeler de kazanacaklar.

Hem video hem de ilan dalında düzenlenen yarışmada jüri değerlendirmesinin yanı sıra halk oylaması da gerçekleşecek. 1 Aralık’ta başlayan ve eserlerin 5 Ocak tarihine kadar yüklenmesi gereken yarışmada eser gönderen üniversite öğrencileri halk oylamasından en çok oyu toplayarak ödül kazanabilecekleri gibi jüri değerlendirmesinde sonucunda da ödül kazanabilecekler. Halk oylaması ve jüri değerlendirmesi sonucunda ilk 10’a kalan finalistler 10 Ocak’ta sitede duyurulacak, ilk üç yarışmacılar ise sırasıyla 12 Ocak ve 13 Ocak’ta Marmara Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde düzenlenecek ödül törenlerinde açıklanacak.

Jüri değerlendirmesinde ilan yarışmasının ve video yarışmasının 1’incilerine 4.000 TL, 2’ncilerine 2.000 TL, 3’üncülerine ise 1.000 TL nakit para ödülü verilecek. Halk oylaması sonucunda ilan yarışmasının ve video yarışmasının 1’incilerine Panasonic HDC-SDX1 kamera,  2’incilerine Panasonic DMC-TZ8 fotoğraf makinesi, 3’üncülerine ise Siemens Gigaset A580 IP telefon hediye edilecek. Ayrıca ilk 10 yarışmacı olarak finale kalan ancak büyük ödülleri kazanamayan yarışmacılar da Sony MP3 çalar kazanacaklar.

Yarışmanın konusu ne?

Yarışmaya katılmak için .edu.tr uzantılı bir e-posta adresine sahip olması gereken üniversite öğrencileri Türkiye’de sabit telefonda ve internette fiiil tekel olmasaydı neler farklı olurdu konusunda düşünüp ilginç fikirler bulacak ve bu fikirlerini video çekerek ya da ilan tasarlayarak ifade edecekler. Yarışmaya katılmak isteyenlerin konuyu daha iyi anlamaları için gerekli tüm bilgiler www.fiilitekelolmasaydi.org adresinde açıklanıyor. Sitede ayrıca katılmak isteyen öğrencilere yol göstermesi için işlenebilecek konular da yer alıyor. Buna göre öğrencileri “Türkiye’de ADSL daha ucuz olsaydı hayatımızda neler değişirdi?”, “ADSL’imi istediğim zaman ve de hiç kesintiye uğramadan, özgürce istediğim operatöre taşıyabilseydim neler yapardım?”, “ADSL bağlantısına sahip olmak için telefon hattına sahip olmak zorunda olmasaydım nasıl olurdu?”, “Tıpkı GSM’deki gibi, sabit telefonumu da farklı bir operatöre taşıyabilseydim ne kazanırdım?” ve “Sabit telefonla konuşmak bu kadar pahalı olmasaydı acaba hayatımda neler değişirdi?” konularından birini seçerek eser oluşturabiliyor.

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat