IPHaber

Telekom


Telekom Pazarında Paket Hizmet Dönemi

Mart 26, 2010 by admin in Telekom with 1 Comment

Türkiye’de telekom sektörünün özelleştirilmesinden bu yana hizmet fiyatlarında ve türünde ciddi bir rekabet ve değişim gözlenmektedir. Gün geçtikçe çıkan yeni hizmetler, daha kaliteli uygulamalar, daha düşük fiyatlar sadece kurumsal firmaların değil, bireysel ve kobi pazarın da ilgisini çekmeye başlayıp, yakından takip edilmesi sağlanmıştır.

Teknolojik değişime pararlel rekabetin artması fiyatların daha da ucuzlayacağını ve gün geçtikçe kalitenin ve ürün içeriklerinin artacağının bir sinyalidir. Bu durum ISP’lerin, Türk Telekom’un ve GSM Operatörlerinin sadece ses yada data hizmeti ile sınırlı kalmamaları gerektiğini ve ne kadar geniş ürün hizmeti ile müşteri karşısına çıkarlarsa pazarda şanslarının o kadar büyük olduğunu göstermektedir.

Eskiden ADSL, telefon ve video hizmeti için ayrı ayrı faturalar varken gün geçtikçe hepsi bir fatura içinde hizmete dönüşmeye başlamıştır. TTNET’in çıkartmış olduğu tivibu hizmeti, KoçNet’in Biri Ses Hizmeti gibi yada GSM operatörlerinin “cepten istediğin yerden konuş” sloganı, yenini “istediğin yerden internette ol!” hizmetine dönüşmüş ve hizmet değeri daha da artmıştır.

Peki paketlere neler olursa bu hizmetler cazip olabilir? hangi paket türü bireysel pazara, hangi içerikler kobi yada kurumsal pazara hizmet eder? nelere dikkat etmemiz gerekir?

Hemen hemen hangi yaş grubuna ait olursak olalım artık internet kullanımında sınırsızlığa doğru ciddi bir yol alıyoruz, bu durumda ister bireysel ister kobi için hazırlanacak pakette sınırsız internet ön planda olmalı. Peki telefon tarafında? sabit telefonlarda Türk Telekom’a ödenen hala hazırda bir ücret var, ISP’ler bence bu ücreti ekarte edebilecek bir tarife sunabilmeli bir de Türk Telekom’un jettvell yada jetfon’u da tabi göz önünde bulundurmalı. Ayrıca ister bireysel ister kobi pazarı olsun kullanıcıları sabit telefona yönlendirebilecek bir tarife ve dakikalar sunabilmeli. GSM’ler de bulunan her yöne sınırsız tarifeyi de düşünecek olursak ISP’lerin bu paketleri hazırlarken rekabeti çok iyi analiz ederek tarifeleri belirlemeleri gerekecek. Çünkü artık günümüzde kişiler sektör ile ilgili bilinçlenerek tarifeleri sorgulayabiliyor ve analiz edebiliyor.

Büyük ölçekli kurumsal müşteriler için olabilecek en uygun ihtiyaç, Data Hizmeti ( günümüzde standart LL yada G.SHDSL değil, fiber optik hat), VOIP, Video Konferans gibi hem veri iletişimini hemde ses hizmetini bir arada konumlayabilecek bir paket olmalı. Yakın dönem içinde başlayacak olan numara taşıma hizmeti ile bu paketin içeri daha da zenginleştirilebilir.

Daha geniş bir açıdan bakacak olursak ISP’lerin merkez lokallerinde konumlayacakları donanımlar sayesinde bu paketlerin hizmet ve içerik değerleri de artabilecek ve daha kazançlı bir rol oynayabilecektir. Merkeze konulacak bir IP PBX santral ile müşteriye santral hizmeti sunulabilir, yine merkeze konulacak bir Video konferans cihazı sayesinde müşteriye donanımdan bağımsız bir link üzerinden video konferans hizmeti sunulabilir, tabi bu hizmetler için gerekli data bağlantısı ve ses hizmeti yine ISP’den sunulacak ve müşterinin maliyetlerini minimize etmesi sağlanabilecektir. Bir çok çağrı merkezi için ciddi yatırım olan raporlama hizmeti ISP’lerin merkeze konumlayacağı donanım sayesinde sunulabilir bir hizmet haline gelebilir.

Özetle telekom pazarında sunulabilecek hizmetlerin artması ve paketleşmesi ile şirketlerin büyük bir yükü ortadan kalkabilecek, ancak hizmetin kalitesi, tahsis edilen donanımlar ve şirketin paket içeriklerindeki fiyat politikasını iyi incelemek gerekir.

Saygılarımla,

Demet Güdül

Tagged , , ,

Related Posts

One Comment

  1. Bree TannerMay 3, 2010 at 09:13

    im quite often scurrying on the net virtually all of the afternoon which means that I have a propensity to browse considerably, which isnt usually a beneficial thing as nearly all of the web sites I see are made up of unproductive trash copied from different internet websites a thousand times, nonetheless I have to compliment you because this webpage is indeed decent and also supplies a bit of unique substance, therefore thanks for breaking the trends of just simply replicating other folks’ sites, see ya!

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
MVNO'lar için Hazine Payı'na Çözüm Geliştirildi

Sanal Cep telefonu operatörlüğü konusunda uzun zamandır beklenen çözüm için bir formül geliştirildiği bildiriliyor.

Kapat