IPHaber
Son Yazılar

Genel


Telekom operatörleri 4 haneli numaralar ile çarpışıyor

Mayıs 11, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

Sektörün serbestleşmesine rağmen düzenlemelerin gecikmesiyle istediği çıkışı bir türlü yakalayamayan alternatif telekom operatörleri, Call by Call ile abonelerin gözüne girmeye çalışıyor. Abone olmadan, aranacak numaranın önüne sadece 4 haneli bir numara tuşlanarak ucuza konuşma imkânı tanıyan Call by Call hizmetini yaklaşık altı ay önce vermeye başlayan Millenicom’un ardından Superonline, Netone ve Koç.net de bu alanda rekabete katıldı.

“Alternatif operatörlerin geniş kitleler tarafından bilinip kullanılması Call by Call’a kadar pek mümkün olmadı. Biz sadece arama kartları ve kurumsal alanlarda biliniyorduk. Ama geniş kitleler Türk Telekom’un (TT) ev ve işyeri telefonuna rakip olan şirketlerin farkında değildi. İlk kez Call by Call ile yaygınlığa ulaşıldı” diyen Millenicom Genel Müdürü Tuğrul Cora, altı ayda 300 bin ev ve işyeri sabit hat kullanıcısını ucuza konuşturduklarını söyledi.

Netone Telekom Ürün Müdürü Barış Bulut ise “1095 servisimizle şehirlerarası, uluslararası ve GSM’le yapılan telefon görüşme ücretlerini önemli ölçüde indirdik. Her 1095 ile yapılan aramalarla, uzak mesafe görüşmeleri 1095 tarifesi üzerinden faturalandırılıyor. Bu hizmetimizle şehiriçi ücretleriyle yurtdışını konuşturarak tarifleri tersine çeviriyoruz. Yurtdışındaki akrabalarla konuşma süreleri 5 dakikaya çıktı” dedi.

Hizmetten TT aboneleri yararlanabiliyor

Yurtdışı, GSM operatörleri ve şehirlerarası görüşmelerinin şehiriçi tarifesinin bile altında bir fiyata yapılmasını sağlayan hizmetten sadece Türk Telekom’un (TT) KonuşkanHatt, ŞirketHatt ve StandartHatt tarife paketlerine abone olanlar yararlanabiliyor. Bu paketlere abone olan sabit hat kullanıcıları ev ve işyerinde telefonlarından, seçtikleri alternetif telekom şirketine ait 4 haneli erişim kodunu çevirdikten sonra görüşme yapacağı telefon numarasını tuşlamasıyla uzak mesafe telefon hizmetini uygun fiyata konuşabiliyor. Alternatif telekom şirketleri üzerinden yapılan bu görüşmeyi ise alternatif telekom şirketlerinden aldığı belli bir ücret karşılığı TT, fatura ederek abonelerine gönderiyor.

Millenicom 1045, Netone 1095, Superonline 1099, Koç.net 1056 hizmetleri ile Call by Call servisi veriyor. TT’de şehiriçi ile konuşmanın dakikası yaklaşık 7 kuruşken, alternatif telekom şirketlerinin Call by Call servisi ile ev ve işyerinden yurtdışı, GSM operatörü, şehirlerarası ile görüşmenin dakikası 6.8 kuruşa kadar iniyor.

Netone’dan hizmet almak isteyenler, başına 1095 tuşlayarak şehirlerarası ve ABD, Avrupa ile Rusya’nın da dahil olduğu 44 ülkeyle dakikası 6.9 YKr’ye konuşabiliyor. Superonline Telekom’un 1099 kodunu çevirenler ise uzak mesafe ile 6.8 YKr’ye varan fiyatlarda görüşme yapabiliyor. Millenicom ile aramalarının başında 1045’i çevirenlerse dakikası 7 YKr’ye yurtdışı, GSM operatörü ve şehirlerarası görüşmelerini yapabiliyor. Koç.net’in 1056 erişim kodunu çevirerek 1. Kademe ülkelerle telefon görüşmesinin dakikalık faturası ise 8.1 YKr.

İlk kez Call by Call ile yaygınlığa ulaşıldı

Millenicom Genel Müdürü Tuğrul Cora, “TT ile faturalandırma ve tahsilat gibi düzenlemeler konusundaki görüşmeleri tamamladığımız gibi eylülde Cal by Call hizmetimiz 1045’i duyurduk. Alternatif operatörlerin geniş kitleler tarafından bilinip kullanılması Call by Call’a kadar pek mümkün olmadı. Biz sadece arama kartları ve kurumsal alanda biliniyorduk. Ama geniş kitleler TT’nin ev ve işyeri telefonuna rakip olan şirketlerin farkında değildi. İlk kez Call by Call ile yaygınlığa ulaşıldı.”

Netone Telekom Ürün Müdürü Barış Bulut ise “1095 servisimizle şehirlerarası, uluslararası ve GSM’e yapılan telefon görüşme ücretlerini önemli ölçüde indirdik. Her 1095 ile yapılan aramalarla, uzak mesafe görüşmeleri 1095 tarifesi üzerinden faturalandırılıyor” dedi. Bugüne kadar telefon hizmetlerinde kamu tekeline alışmış olan sabit hat abonelerinin alternatif operatörlere temkinli yaklaştığını belirten Bulut, “Verdiğimiz hizmeti müşteriler 900’lü hatlarla karıştırabiliyor. Halbuki hiçbir ilgisi yok. Arkasında hiçbir hile yok. Bu algıyı kırmaya çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

Hesaplı ve YazlıkHatt Call by Call’dan yararlanamıyor

TT’nin ev ve işyeri abone sayısı 19 milyon ama 9 milyonu Call by Call servisine açık. StandartHatt, KonuşkanHatt ve ŞirketHatt abonelerinin dışındaki YazlıkHatt ve HesaplıHatt aboneleri Call by Call’dan yararlanamıyor. Bu durumun regülasyonlardan kaynaklandığını belirten Cora, “TK, TT’ye ‘Bu paketleri rekabete açmalısın’ demedi. TT aylık faturaları düşük olan bu aboneleri kamu yararı adına sübvansiye ettiklerini söylüyor. Bu alanı rekabete açtıklarında zarar edeceklerini iddia ediyorlar” dedi. Şehiriçinin rekabete hâlâ kapalı olması nedeniyle ev ve işyerinde konuşmaların yüzde 80’inin tekel olduğunu hatırlatan Cora, “Pazarın yüzde 80’ine zaten hizmet veremiyoruz. Hesaplı ve YazlıHatt da rekabete kapalı. Dolayısıya alternatif telekom şirketleri ev ve işyeri cirosunun yüzde 10’unu hedefleyebilir durumda. Millenicom da yıl sonunda 1 milyon kişiye Call by Call’la ulaşmayı hedefliyor” dedi. 19 milyon sabit telefon hattından yapılan çağrılardan elde edilen yıllık gelirin yaklaşık 2 milyar dolar olduğu öngörülüyor.

Call by Call ile nasıl ucuza konuşuluyor?

* Call by Call hizmetinden Türk Telekom’un KonuşkanHatt, ŞirketHatt ve StandartHatt aboneleri yararlanabiliyor.

* Alternatif telekom şirketlerinin her birinin ayrı bir 4 haneli kodu bulunuyor.

* Örneğin Millenicom 1045, Netone 1095, Superonline 1099, Koç.net 1056.

* Söz konusu aboneler ev ve işyerinden alternatif telekom operatörlerinden kendine uygun olanı seçiyor.

* Seçtiği operatörün önce dört haneli kodunu ardından da görüşmek istediği numarayı çeviriyor.

* Böylece şehiriçi telefon tarife fiyatının da altına uzak mesafe ile konuşabiliyor.

* Faturalandırma ve tahsilatı ise hiçbir işleme gerek kalmadan Türk Telekom yapıyor.

* Call by Call’dan yararlanmak için abonelik ya da sözleşmeye gerek yok.

lıntı: http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=92832&KOS_KOD=5

Tagged , , , , , , , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat