IPHaber

Mobil


Telefonsuz internet için WIMAX şart!

Eylül 13, 2010 by admin in Mobil, Telekom with 0 Comments

Bugünlerde YalınADSL olarak bilinen telefon hattı aboneliği olmadan alınabilecek internet modelleri üzerinde araştırmalar yapılıyor. Zira telefon hattından verilecek internet hizmetlerinde altyapı sağlayıcısı mantığı ile hareket eden Türk Telekom hattın tesisi ve işletilmesi için bir bedel talep ediyor. Türk Telekom’un en ucuz telefon hizmet paketine neredeyse denk düşen bu bedeli internet servis sağlayıcıları tarafından ödenmesi mantıklı görünmüyor.

Avrupa ve Amerika’da da durum farklı değil, yerleşik operatörler aynı şekilde telefon hatlarından sunulacak hizmetlerde hattın tesisi ve işletilmesi için bir bedel alıyorlar. Bu durum internet servis sağlayıcılarını kablosuz geniş bant hizmetleri veya elektrik hattından internet servisi modellerine itmiş durumda.

Kablosuz geniş bant hizmetlerinde en iyi seçenek olarak WIMAX görünürken son kullanıcılara yönelik cihazların(modem) ucuzluğu da bu seçeneği cazip kılıyor. Zyxel ve Linksys gibi bir çok ağ donanımı üreticisinin masaüstüne konumlandırılacak bütünleşik WIMAX antenine sahip ürünleri bulunuyor. Geliştirilmiş ürünlerde üzerinde WiFi ve VoIP gibi opsiyonel seçenekler de bulmak mevcut. Bu sayede klasik telefon hattı şebekesine bağlı kalmadan hem internet hizmeti verilebiliyor hem de telefon portları ile VoIP servisleri de sunulabiliyor. Benzer şekilde PC yada Notebook kullanıcıları için de USB ve PCMCIA bağlantılı küçük ürünler de bulunmakta. Fakat ev kullanıcısı düşünüldüğünde sabit bir istasyon bulunması daha akıllıca görünebilir. Sonuç olarak kablosuz bir teknoloji olan WIMAX’in bu uygulaması ülkemiz gerçekleri düşünüldüğünde cam kenarlarında yada baz istasyonlarını gören yerlerde kullanmak gerekebilir. Ne yazik ki 3G’yi geçelim, GSM bağlantısı bile her yerde düzgün yapılamıyor.

WIMAX masaüstü istasyonlarının pahalı görülebileceği durumlarda ise bina çatılarına konulan yerleşik antenlerle interneti ortak olarak alıp bunu bina sakinlerine dağıtmak da farklı bir alternatif. Motorola ve Asoka tarafından uygulanan model de binanın çatısına WIMAX ile indirilen genişbant internet bina içerisinde kablolama yapmak yerine mevcut elektrik hatları üzerinden iletilerek kablolama maliyetlerinden avantaj sağlamaya imkan tanıyor. Kullanıcıların daire içerisinde istedikleri elektrik prizine takacakları adaptör(Broadband Power Line Modem) ile fiziksel bağımlılıktan kurtulmuş oluyorlar. Kablolu ve kablosuz BPL adaptörleri ile farklı seçenekler sunan Asoka‘nın ne yazıktır üzerinde telefon portları bulunan bir ürün geliştirmemiş olması talihsizlik! Fakat WIMAX’in bina içerisinde dağıtımı konusunda en iyi alternatif bu olsa gerek.

Hayallerden çıkıp gerçek dünyaya dönersek 3G’nin bile literatürümüze yeni girmiş olması WIMAX teknolojisinin bir süre daha göremeyeceğimiz anlamına geliyor. WIMAX teknolojisinin 3G/4G gibi GSM kökenli teknolojilerin rakibi olması ve Türkiye’deki GSM ve yerleşik operatörün bu işe sıcak bakmayacağının da not düşmek gerekir.

Telefonsuz internet kullanımı için toplu yaşam alanlarına sunulabilecek bir seçenek kalıyor. Bu internet servis sağlayıcı tarafından apartman, site, hotel, hastane, residence gibi yerleşkelere çekilecek fiber internetin kullanıcılara pahalı ve yönetilmesi zor ethernet switching yerine elektrik hatlarından iletilmesi.  Yine Motorola ve Asoka tarafından kullanılan sistem elektrik sayaçlarının bulunduğu panoya monte edilerek bina içerisindeki bütün prizlerden internet erişimi sağlanabiliyor. Üstelik ethernet switching’de kablonun doğası gereği fiziksel sonlandırma evin birkaç sonlandırma yapılıyor. Ev içerisinde kullanıcı başka bir odada kullanmak istediğinde ağ kablosu çektirmesi gerekecektir. PowerLine Connection sayesinde bütün prizler ağ bağlantısı için giriş noktasıdır. Elektrik hattındaki verinin güvenliği belirli şifreleme methodları kullanılarak düşünülmüş ve performans konusunda 200Mbps veri iletiminin mümkün olduğu söyleniyor. 1Gbps BPL yongaların çıkmasıyla birlikte yılbaşında yeni hızlı ürünleri göreceğimiz kesin.

WIMAX’in henüz satılamadığına göre telefonsuz internet dağıtımı için BPL görünmesine rağmen servis sağlayıcıların teknolojiye uzak durmaları yada yapılmış örneklerden(Motorola, Clearwire, Current, Directv, Cox, Century Link…) bihaber olmaları telefonsuz interneti hayal kılıyor.

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Afrika'ya yeni fiber kablolar yüksek hız sunacak

Batı Afrika’yı dünyaya bağlayan tek denizaltı kablosu zarar görmüş, bu durum Nijerya’yı yavaş ve pahalı uydu bağlantılarını kullanmak zorunda bırakmıştı....

Kapat