IPHaber

Genel


Telefonda yeni alan kodları geliyor

Ağustos 4, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Sabit telefonda şehirlerarası aramalardan önce kullanılan alan kodları değişecek. BTK mevcut kodlara her ilin koduna +1 rakamı ekleyerek 82 kod oluşturdu.

Şehir içinde Numara taşıma uygulamasını başlatacak olan yönetmeliklerin yayınlanmasının ardından numaralandırma işlemleri için de düzenlemeler yapıldı. Buna göre yeni abone kaydı yapacak olan Türk Telekom dışındaki alternatif işletmeciler, abonelerine o ilin alan kodunun +1 fazlası olan alan kodu ile üretilmiş numara blokları verecek. Yani Ankara’da TT dışında bir operatörden hizmet almak isteyen abonenin numarası 312 ile değil 313 ile başlayacak.

BTK söz konusu uygulama ile ilgili gerekli düzenlemeleri yaptı. Buna göre daha önce şehirler arası aramalarda alternatif şirketleri kullanarak 10XY numaraları ile arama yapan aboneler, artık bu numaraları çevirmek zorunda kalmadan alan kodu ile normal arama yapacak. İşletmeciler abonelerinden farklı işletmenin abonelerine yapılan aramaları, GSM’de olduğu gibi direk sağlamakla yükümlü olacak.

Söz konusu uygulama numara taşınabilirliği uygulaması için getirildi. Ancak 12,6 milyon nüfusa sahip İstanbul ili için numaraların tükenmesi sorunu da ortaya çıktı. BTK Başkanı Tayfun Acarer Türk Telekom yetkilileri ile yaptıkları bir görüşmede İstanbul’da 212 ve 216 alan kodları ile üretilen numara bloklarının tükenmeye yaklaştığının gündeme geldiğini söyledi. Acarer “TT yetkilileri şifaen bize bu durumdan söz ettiler. Ancak resmi bir başvuru olmadı. Numaraları tükenirse 213 ve 217 bloklarından onlara da sağlanacaktır” diye konuştu.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Sabitte numara taşıma 10 Eylül`e ertelendi

Şehiriçi sabit telefon iletişiminde Numara Taşınabilirliği uygulaması 10 Eylül 2009 tarihine ertelendi. Türk Telekom’un verdiği ses hizmetine alternatif şirketler olarak...

Kapat