IPHaber

Genel


Telefon avucunuzun içinde!

Mayıs 24, 2013 by admin in Genel, Mobil, Telekom, Yazılım

Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacılar, telefonu avuç içinize koyan bir sistem üzerinde çalışıyor. Bu akıllı telefonlar, herhangi bir donanıma ihtiyaç duymadan avuç içinde çalışabiliyor.

Masatoshi Ishikawa,akıllı telefon,avuç içi

Yüksek hızlı görüş kabiliyeti olan kameralar ve dönebilen iki aynanın kombinasyonu ile çalışan akıllı telefonlar üretmek için çalışan Masatoshi Ishikawa ve ekibi, ekran veya klavyeyeyi avucun içine veya dilediğiniz başka biryüzeye yansıtan bir yöntem bulduklarını söyledi. Bu sistem, iş yerinizden ya da ofisinizden kontrol edilebilecek.

Ishikawa, konuyla ilgili demecinde ürettikleri sistemle ilgili ayrıntılara değindi. Sistem, hareket eden üç boyutlu nesneleri iki milisaniyede bir algılıyor. Yüksek hızlı görüş kabiliyetine sahip program ile hareket eden nesneler izlenebiliyor.

Ishikawa tarafından geliştirilen sistemde ultrasonik ışın dalgaları vericisi bulunuyor. Avcunuzun içine ışın dalgaları gönderen bu verici, elinize 3 gram ile 2.83 gram arasında bir baskı yapıyor.

Ishikawa’nın bu teknolojisine bulduğu slogan ise, “Klavyeye, akıllı telefon taşımaya veya bilgisayarlara artık ihtiyaç duymayacaksınız.” şeklinde.

Bu teknoloji, geçtiğimiz yıl vizyona giren Total Recall (Gerçeğe Çağrı) filmini akıllara getirdi. Filmdeki karakterler, derinin altına monte edilmiş telefonlar kullanıyor.

Araştırmacılar, bu teknolojiyi birkaç yıl içinde tamamlayarak gerçeğe dönüştürmenin hayallerini kuruyor.

 

Önceki yazıyı okuyun:
Telepatik arama yolda!

İnternet devi Google’dan bir yenilik daha... Google’ın San Francisco’da düzenlenen yıllık gelişme konferansında, arama motorunda geliştirilecek üç yeniözellik açıklandı. ‘Telepati özelliği’ olarak algılanabilen yenilik ise konferansta büyük ilgi uyandırdı. Bu özelliklebirlikte Google arama yapan kişiyle telepati kurabilecek. Aranılan bir konudan sonra gelecek diğer konu ve soruları tahmin ederek bilgiyi anında sunacak özellik, bilgiye ulaşımın hızını önemli derecede...

Kapat