IPHaber

Açık Kaynak


Teknoloji 7 milyar lira sınırını aştı!

Türkiye teknoloji ürünleri pazarı, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 23,1 büyüyerek, 7,2 milyar liraya ulaştı.

TEMAX Avrupa değerleri ile kıyaslandığında Türkiye tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 20 Avrupa ülkesi arasında en yüksek büyümeyi gösteren pazar oldu.

20130614070125_teknoloji

GfK TEMAX, Türkiye tüketici ürünleri teknoloji pazarına ilişkin araştırma sonuçlarını açıkladı. Tüm TEMAX sektörleri 2013’e olumlu performansla başlarken, özellikle dijital yaşam ürünleri telekom, bilişim teknolojileri ve görüntüleme sektörleri büyümede ilk 3 sırada yer aldı. Telekom sektörü, yüzde 55,2 büyüme ile 2,4 milyar lira ciro değeri elde etti. Akıllı telefonlar, çift haneli büyüme kaydetti ve sektörün büyümeyi tetikleyen ana ürün grubu oldu. Akıllı telefonların, cep telefonları pazarındaki cirosal payı yüzde 88’e ulaştı. Geçen yılın son çeyreğinde android telefonlar, cirosal pazarın yüzde 56’sını oluştururken, 2013 ilk çeyreğinde IOS işletimli modellerin payı yüzde 50’ye çıktı. 4G özellikli telefonlar ise bu yılın ilk çeyreğinde toplam satışların yüzde 9’una karşılık geldi.

Tablette talep 350 TL ve altına

Bilişim teknolojileri sektörü de yüzde 28 artışla 1,36 milyar liralık ciro kaydetti. Bu artışın en önemli nedeni tablet ürün grubu oldu. Mart ayı itibariyle tablet pazarında ölçülen marka sayısı 75’e yükseldi, pazardaki satış hacminin yarısını ise 350 liranın altındaki tabletler oluşturdu. Görüntüleme sektöründe ise SLR fotoğraf makineleri segmenti yükselen trendini devam ettirdi. Sektör, ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.4 artışla 105 milyon lira ciro değeri elde etti. İkinci çeyreğin, özel günler, tatil ve alışveriş festivali gibi pazarı yukarı taşıyacak ya da en azından sabit tutacak etkinlikleri barındırdığı belirtilerek, tüketicilerin ev ve yaşam ürünleri alacağı, yeni cep telefonlarına, tablet ve diz üstü bilgisayarlara para yatırmaya devam edeceği öngörüsünde bulundu.

Önceki yazıyı okuyun:
Ve gerçek oldu! (video)

Çek araştırmacılar uçan bisiklet geliştirdi. Steven Spielberg’ün efsaneleşmiş filmlerinden E.T.’nin bisiklet sahnesi gerçek oldu. Üç Çek şirketinden bazı araştırmacılar prototip...

Kapat