Tayland’daki kurtarma çalışmaları süresince Elon Musk’ın yaklaşımı dikkat çekti

0
10
Tayland'daki kurtarma çalışmaları süresince Elon Musk'ın yaklaşımı dikkat çekti

Elon Musk, günlerdir tüm dünyanın takip ettiği Tayland’da bir mağarada mahsur kalan 12 çocuk ve antrenörleri için çocuk büyüklüğünde bir denizaltı inşa etmesinin yanı sıra süreç boyunca ürettiği farklı fikirlerle de gündeme geldi.

Yağan şiddetli yağmur nedeniyle mağarada mahsur kalan ve yüzme bilmeyen çocuklar, dalgıçlar tarafından kurtarılırken Musk da fikirleri ve üretim gücüyle kurtarma çalışmasına yardım etmeye çalıştı. Cumartesi günü paylaştığı bir tweet ile SpaceX mühendislerinin ertesi gün Tayland’a gitmek için yola çıkacağını ve kurtarma çalışmalarında Tayland hükümetine yardım edeceklerini açıklamıştı.

Building double-layer Kevlar pressure pods with Teflon coating to slip by rocks & front/rear rope tow hitch & lead pockets for neutral buoyancy. ~60 cm oval. Testing this aft in a pool with a subject who has never done SCUBA. Do the divers think something like this might work?

— Elon Musk (@elonmusk) July 6, 2018

Bunun yanı sıra kurtarma çalışmalarına yardımcı olunması için şirket içinde bir ekip oluşturan Musk, farklı fikirlerle de kurtarma sürecine katkıda bulunmaya çalıştı. Perşembe günü attığı bir tweet ile çocukların mağaradan çıkması için şişen naylon bir tüp kullanılabileceği fikrini paylaşan Musk, Cuma akşamüstü bu fikri geliştirdiğini açıkladı. Musk bu açıklamada ekibinin, taşlarda kayabilmesi için Teflon kaplı ve çift katmanlı Kevlar basınç bölmeleri inşa etmek üzere çalıştığını da duyurdu.

Got more great feedback from Thailand. Primary path is basically a tiny, kid-size submarine using the liquid oxygen transfer tube of Falcon rocket as hull. Light enough to be carried by 2 divers, small enough to get through narrow gaps. Extremely robust.

— Elon Musk (@elonmusk) July 7, 2018

Musk, Cumartesi günü ise Tayland’daki yetkililerin bu çözüme sıcak baktığını aktaran bir tweet paylaşmıştı. Yapımı 8 Saat sürecek olan bu tüpün Tayland’da varmak için yapacağı yolculuk ise 17 saat sürecekti. Bu arada sürecin devamında Musk’ın tüp fikrine dair Tayland’lı yetkililerden herhangi bir tepki gelmediğini belirtelim.

Dalgıçlardan birinin hayatını kaybettiği kurtarma sürecinde Musk’ın fikri ciddi bir çözüm olarak değerlendirilebilirdi. Ancak beklenen muson yağmurları ve mağaradaki çamurlu su seviyesinin ciddi artışı nedeniyle Tayland’daki yetkililer zamanla yarışmaktaydı. Mağaraya uzanan geçitin su altında 70 cm’e kadar daralması ve mağaraya varışın 11 saat sürmesi de zaman darlığını etkileyen faktörler arasında yer almaktaydı.

Suyun çamurlu olması görüş alanını daraltırken, mağaraya uzanan parkur boyunca dalgıçların yüzme, tırmanma ve yürüme gibi farklı aktivitelerde bulunması gerekiyor. An itibariyle 12 çocuktan 4’ünün kurtarıldığı operasyonda 13 yabancı dalgıca Tayland’ın seçkin deniz komandosu ekibinden 5 kişi eşlik etti.

Continue to be amazed by the bravery, resilience & tenacity of kids & diving team in Thailand. Human character at its best.

— Elon Musk (@elonmusk) July 7, 2018

Elon Musk’ın tüm bu süreci yakından takip etmesi, dalgıçları attığı tweetlerle desteklemesi ise gözlerden kaçmıyor.

Kaynak:: webrazzi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.