IPHaber

Telekom


Tartışma: Numara taşımanın neresindeyiz?

Ocak 27, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Mobil hatlarda numara taşıma çılgınlığı duraksadı, zira kampanyalar aynı olunca geçilebilecek firma sayısı da bir elin parmakları kadar az olmasını sebep gösterebiliriz. Fakat STH lisansı ile özelleştirilen sabit telefon hizmetleri bu doğrultuda bir türlü gelişmedi. Elbette buna hakim operatörün toptancı rolünden çok kullanıcılarına sunduğu çılgın kampanyalar neden olmuş olabilir. Her ne kadar bireysel kullanıcılar da durum böyle olsa da kurumsal tarafta bir ilerleme kaydedildiği malumunuz…

Bugüne değin sunulan hizmetlerin kurumsal yapılarda VoIP ağırlıklı olması telekom operatörlerini müşterilerini aratmaktan çok arattırmaktan kaynaklanması da ayrı bir konu. Sabit numaraların taşınması ve göçebe olarak tabir edilen 0850 numaraların dağıtılması sektörü farklı bir yönde geliştireceğe benziyor.

Mevcut operatöründe 1’den fazla hattı bulunan abonelerin hat kapatma eğiliminde olduğu ve özel operatörlerin tek numara arkasında ip hizmetleri üzerinden birden fazla tanım yapabilme şansı sektörün gelişiminin kurumsal tarafta olduğunu gösteriyor. Kurumsalda rekabet TT ve diğerleri değil, sadece diğerleri arasında dersek yanlış olmaz.

Bireysel aboneliklerde ise yurt dışından garip haberler duyuyoruz, Google Voice PSTN abonelerin kendilerine sabit numaralarını taşıyabileceklerini anons etti. Google ülkemizde benzer bir konuda hizmet vermek ister mi?

Sabitte numara taşımanın geleceği ile ilgili görüşlerinizi bekliyoruz. Görüşlerinizi Linkedin ve Facebook gruplarımız üzerinden yada facebook hesaplarınızla aşağıdaki bölümden paylaşabilirsiniz.

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
iPhone eğitimi alan para kazanır

Medyasoft, kişi ve kurumlar için tasarladığı katma değerli eğitimlerine bir yenisini daha ekledi. Medyasoft, milyonlarca kullanıcısı olan Apple'ın iPhone ve...

Kapat