IPHaber

Telekom


Tarihin en büyük korsan şebekesi çökertildi: 'Operasyon Hayalet Tık'

Kasım 11, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Dünya çapında 4 milyondan fazla bilgisayarı ele geçiren bilgisayar korsanları şebekesi FBI ile Estonya Polisi’nin ortaklaşa yürüttüğü çalışma sonucunda çökertildi.

Ele geçirdikleri milyonlarca bilgisayar aracılığı ile oluşturdukları internet trafiği üzerinden milyonlarca dolarlık reklam geliri elde eden korsan grubunun bu işten şimdiye değin yaklaşık 14 milyon dolarlık kazanç sağladığı açıklanırken, Estonya’da gerçekleştirilen operasyon neticesinde çete üyesi olduğu düşünülen 6 kişi ‘internet dolandırıcılığı’ suçundan gözaltına alındı.

Tarihin en büyük korsan şebekesi çökertildi: Operasyon Hayalet Tık hacker

FBI ile Estonya Polisi tarafından iki yıldır devam eden ‘Hayalet Tık’ isimli  operasyon dahilinde Trend Micro firmasının çalışmaları sonucunda belirlenen New York ve Chicago’daki iki veri merkezinde yaklaşık 100 sunucu kapatılırken, Estonya’da da eş zamanlı olarak 6 kişi gözaltına alındı.

Web sitelerinde yer alan reklamlardan tıklama ya da görüntüleme başına ücret ödeyen şirketlerle anlaştığı belirtilen çetenin, ele geçirdiği tüm bilgisayarları bu web sitelerine yönlendirdiği ya da bu web sitelerinden bazı yazılımları indirmeye zorlandığı ortaya çıkarken, korsanların bilgisayarlardaki DNS ayarlarını değiştirerek kullanıcıların internet üzerinde istemedikleri işlemleri yapmalarını sağladıkları ifade edildi.

Trend Micro Kıdemli Güvenlik Uzmanı Rik Ferguson konuyla ilgili açıklamasında, tarihin en büyük siber suçlu operasyonunda başarıya ulaşmaktan memnuniyet duyduklarını dile getirirken ‘2006 yılından bu yana DNS değiştiren botnet’in varlığından haberimiz vardı. Uzun süreli takibimiz, FBI ve diğer ortaklarımızla yürütülen çalışmaların sonucunda siber suçlu çetesi yakayı ele verdi’ dedi.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
FATİH Projesi dahilinde verilecek tabletler, öğrenciler tarafından satıl(a)mayacak!

Geçtiğimiz ay içerisinde, devletin bundan iki yıl önce pilot bölge olarak seçilen Kocaeli'nde gerçekleştirdiği 'Her Öğrenciye Bir Bilgisayar' kampanyası kapsamında...

Kapat