IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Taha Yücel : IPTV'de Medya Hizmet Sağlayıcısı Reklam Alabilir, Platform Sağlayıcı Alamaz – 1

Kasım 14, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

İnternet üzerinden Tv yayıncılığı gün geçtikçe hayatımıza daha fazla nüfuz etmeye başladı. Bir süre önce RTÜK kurul üyelerinden Taha Yücel ile konuşmuş ve Web TV’nin BTK ve IPTV’nin RTÜK yetkisi içinde kaldığını anlamıştık [1]. Yücel ile yeniden konuştuk ve iptal edilen IPTV yönetmeliği ve diğer konuları sorduk (bu röportajın videosunu son bölümde izleyebilirsiniz) :

Turk.internet.com: Taha Bey, sizinle son görüşmemizde RTÜK kanunu üzerinde konuşmuştuk fakat bu arada sektörümüzü ilgilendiren bir gelişme olarak IPTV yönetmeliği iptal oldu. Bu konuda ne olacak ve bundan sonra IPTV ile ilgili yeni bir gelişme geliyor mu?

Taha Yücel: Aslında IPTV yönetmeliğine bakarsak; bir bakıma eski kanun çerçevesinde IP tabanlı televizyon yayıncılığıyla ilgili bir boşluk olduğu için ve sayısal yayıncılık da eski kanun çerçevesinde çok detaylı bir şekilde düzenlemediği için bir ihtiyaçtan dolayı IP TV yönetmeliği çıkartılmıştı.

Fakat yeni kanun çerçevesinde konu biraz daha geniş ele alındığı için yani isteğe bağlı yayıncılık ve benzeri medya hizmet sağlayıcılarının daha da net sayısal yayıncılığa uygun olarak tanımlandığı için yeni düzenlemeler kapsamında kablo yayın yönetmeliği kapsamında ele alındı. Ve böylece daha önce aslında bir bakıma analog yapılan kablo yayını da sayısal kablo, IPTV ve benzeri daha geniş bir alanı kapsayacak şekilde dizayn edildi. Ve bunun içinde de bir bölüm IPTV’yi de kapsayacak biçimde düzenlendi.

Yani özetle IPTV yönetmeliği iptal oldu ama IPTV yayınları kablo çerçevesinde ele alınarak kablo yayın lisansıyla kapsanmış oldu. Yani özetle şunu söyleyebiliriz, kablolu yayın lisansına sahip bir kuruluş herhangi bir televizyon veya radyo kuruluşu eğer isterse ilave bir lisans almaksızın yani herhangi bir ilave bedel ödemeden ve ilave bir lisans almadan kablo yayın lisansı olması şartıyla IPTV platformundan yayın yapabilecek.

Böylece aslında birçok kuruluşun belki tekrar tekrar farklı ortamlar için lisans almasının önüne geçilmiş oldu. Bunun dışında yine sayısal kablo ve benzeri uygulamalar da desteklenmiş oldu.

Turk.internet.com: IPTV lisansı alan operatörlerin gelir kalemleri arasında reklam yer almıyor eleştirisi var. Bu durumda o yatırımcı belki yatırdığı parayı çıkaramayabilir deniliyor. Neden reklam yasağı var veya bu değişecek mi?

Taha Yücel: Aslında kimin için reklam yasağı var, bunu belki açmamız lazım. Tabi 6112 sayılı kanunu incelediğimizde medya hizmet sağlayıcılığı adı altında yeni bir konsepti görüyoruz, yeni bir tanımı görüyoruz. Medya hizmet sağlayıcısı aslında eski anlamda radyo televizyon fakat yeni anlamda da isteğe bağlı yayıncılığın hepsini kapsayan bir bakıma çağdaş yayıncı olarak tanımlanmış durumda.

Tabi medya hizmet sağlayıcısının yapacağı bazı işler var ki bunların arasında az önce bahsettiğim gibi her türlü etkileşimi yani isteğe bağlı yayıncılık hizmetleri de bunun içinde ve reklam alma yani ticari iletişimde bulunma da medya hizmet sağlayıcıları için serbest. Yani bundan dolayı şunu netlikle ifade edebilirim, IPTV veya kablo yayın lisansına sahip bir kuruluş olarak medya hizmet sağlayıcı isterse tabi ki reklam alabilir. Yani onlar için bir yasak yok.

Fakat burada tabi şöyle bir farklılık var. Platform işletmeciliği gibi, altyapı işletmeciliği gibi yeni kanunla birlikte tanımlanan ve yine yönetmeliklerle yani kablo ve uydu yönetmeliğiyle de karşılığını bulan yeni oyuncular var. Bunlar yani platform hizmet sağlayıcı yayıncıları bir bakıma paket halinde hazırlayıp, bir ürün haline dönüştürüp – medya hizmet sağlayıcılarını – aboneye ulaştıran ve bu sayede abone ile yayıncı arasında bir aracılık hizmeti gören ve bu sayede de bir faaliyet yapıp para kazanan bir kuruluş.

İşte bu kuruluşların yani platform hizmet sağlayıcıların reklam alması önünde bir engel var. Bunun da sebebi şu: medya hizmet sağlayıcının kendi oyun alanına çok güçlü ve tekel durumda olan bazı kuruluşların girmesi durumunda reklam pastasının medya hizmet sağlayıcılar yerine platform işletmecilik tarafından belki değerlendirilmesi ve bu sayede medya hizmet sağlayıcıların kaliteli yayın yapamamasının riskine karşılık bir düzenleme yapılmış oluyor.

Yani platform işletmecisi ve altyapı işletmecisi yayıncılık faaliyetini kendisi yapamıyor, reklam alamıyor, reklam yayınlayamıyor ama hizmet verdiği medya hizmet sağlayıcısının bir reklamı varsa, hizmet verdiği medya hizmet sağlayıcısının isteğe dayalı bir yayını varsa onun önünde hiçbir engel yok. Medya hizmet sağlayıcı oldukça reklam ve benzeri hizmetleri yapmasında bir beis yoktur.

Turk.internet.com: Peki acaba IPTV konusunda yabancı yatırımcı, Türk yatırımcı gibi bir farklılık oluyor mu?

Taha Yücel:IPTV platformu olarak düşünürsek, tabi IPTV internet televizyonundan farklı bir şey bildiğiniz gibi. Yani IP, bir bakıma internet protokolü veya internet paketleri kullanılarak yayın üretiminde bir yöntem kullanılıyor ama yine son noktada yayıncı bir bakıma bir güçlü aracıyla, bir platformla muhatap. Platform da izleyiciye bir kalite taahhüt ederek hizmet yapıyor.

Yani bir internet bağlantısından hiçbir zaman belli bir kaliteyi garanti etmek mümkün değil, lokasyondan belki bağımsız olması bir avantaj ama yine belli bir kaliteyi sağlamak için bir bakıma sizin için ayrılmış bir bant genişliği ve size özel bir taahhüttün olması gerekiyor.

Yani IPTV’de ve kablolu yayında bu var. Ondan dolayı eğer Türkiye’de faaliyet gösterecekse ki, IPTV operatörlerinin Türkiye’de olması bir bakıma teknik olarak bir sorumluluk (çünkü lokasyon çok uzadıkça belki mesafeler çok birbirinden uzaklaştıkça IPTV kalitesini garanti edememe, hizmet verememe gibi bir zorluk var) bundan dolayı şu anda yapılan IP TV uygulamalarında aynı Kablo Tv gibi bir büyük merkez oluyor. Merkezde yayınlar hazırlanıyor. Bir kısmı bunların isteğe bağlı yayınlar, bir kısmı normal yayın akışı olan yayınlar.

Bu yayınlar aboneye belli bir bedel karşılığında hizmet olarak sunulmuş oluyor. Ama yerli yabancı ayrımı burada yok. Yayıncı için yerli yabancı ayrımı belki birazcık daha yeni kanunla düzenlendi ama platformlar %100 yabancı sermayeli bir platform da olsa kanunun öngördüğü hizmetleri veriyorsa eğer burada herhangi bir kanun bakımından mani durum yoktur.

Söyleşinin devamını Yücel : IPTV RTÜK, Web TV BTK Tarafından Düzenleniyor – 2 başlığı altında okuyabilirsiniz.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat