IPHaber

Telekom


Tabletler, Mobil Alışverişte Akıllı Telefonları Geride Bıraktı

Mayıs 25, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

E-tailing tarafından yayınlanan rapor tabletlerin akıllı telefonlara  oranla mobil alışverişte daha çok  tercih edildiklerini ortaya çıkardı.

ABD’de yapılan araştırmada 2011 yılı sonunda nüfusun %7,6’sının tablet sahibi olacağı sonucu ortaya çıkarken akıllı telefon sahiplerinin %23,4 olacağı öngörüldü. Akıllı telefon kullanıcıları her ne kadar sayıca tablet kullanıcılarını geride bıraksalar da iş mobil alışverişe geldiğinde tablet daha çok tercih ediliyor. Öyle ki tablet kullanıcılarının %10’u her gün mobil alışveriş yapıyor veya alışveriş sitelerine göz gezdiyor. Akıllı telefon sahipleri için ise bu oran %6’da kalıyor.

Son 6 ay içerisinde 6 kereden az tabletleri vasıtasıyla alışveriş yapanların (ve hiç yapmayanların) oranı %76 iken, akıllı telefon sahipleri için bu oran %84’e çıkıyor.

128009 Tabletler, Mobil Alışverişte Akıllı Telefonları Geride Bıraktı

Mobil alışveriş memnuniyetine baktığımız zaman yine tablet kullanıcılarının daha yüksek yüzdelere sahip olduklarını görüyoruz. Öyle ki tabletten mobil alışveriş yapanların %50’si çok memnun kaldıklarını/tatmin olduklarını söylerken, akıllı telefonlarını tercih edenlerin %36’ı soruya aynı cevabı veriyorlar.

128010 Tabletler, Mobil Alışverişte Akıllı Telefonları Geride Bıraktı

Elimizde bu konuda bir veri yok ama tablet sahiplerinin çoğunun telefonlarının akıllı olduklarını var sayabiliriz. Bu da akıllı telefonların neredeyse 3 katı daha fazla satılmalarına rağmen mobil alışverişte tabletlerin gerisinde kalmasındaki sebeplerden birisi olarak gösterilebilinir. Bununla beraber tabletlerin daha geniş ekrana sahip oldukları gerçeğini de göz önüne aldığımızda hem tablet hem de akıllı telefonu olanların tabletlerini alışverişte tercih etmeleri çok doğal gözüküyor. Akıllı telefonların ise bilet veya yemek gibi anlık alışverişlerde daha çok tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Kaynak: eMarketer

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Dijital film ve anime öğrenmek isteyenlere

Beş kıtada yaklaşık 15 bin öğrenc,iye son teknolojiler kullanılarak film ve anime hazırlamayı öğreten medya okulu SAE İstanbul okulunda önkayıt...

Kapat