IPHaber

Genel


T-Mobile@Home VoIP Uygulaması Beğenildi

Haziran 28, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

Sabit hat benzeri hizmet, aslında VoIP ile mobil telefon arasında tuhaf bir hibrid model aslına bakılırsa. Kullanıcıların, her şeyden önce üzerinde SIM kartı konumlandırabilecekleri yuvası olan özel bir Wi-Fi routera sahip olmaları gerekiyor.

Bundan yaklaşık 1 yıl kadar önce T-Mobile Amerika, başlattığı Hotspot@Home hizmetiyle sadece 10 dolara kullanıcılarından sabit hatlarını bırakarak, wi-fi üzerinden sınırsız telefon görüşmesi yapabilme imkanını sunmuştu. Dün, başlattığı bunun devamı niteliğindeki T-Mobile@Home hizmetiyle de VoIP üzerinden ev telefonuna sahip olma imkanını sunuyor. T-Mobile’ın, Ürün Geliştirmeden Sorumlu Yöneticisi Britt Wehrman, ürünü, bazı kullanıcıların sabit hatlarını bırakmakta yaşadıkları kararsızlık nedeniyle bir alternatif olarak sunduklarını açıkladı.

Sabit hat benzeri hizmet, aslında VoIP ile mobil telefon arasında tuhaf bir hibrid model aslına bakılırsa. Kullanıcıların, her şeyden önce üzerinde SIM kartı konumlandırabilecekleri yuvası olan özel bir Wi-Fi routera sahip olmaları gerekiyor. Sesin, T-Mobile şebekesine ait SIM kartı aracılığıyla VoIP gibi aktarılmasını sağlayan sistem, mobil telefon gibi işliyor. Uygulama bir çok özelliği de beraberinde getiriyor. Örneğin, kullanıcı dilerse 611’i tuşlayarak müşteri hizmetlerini arayabildiği gibi, isterse telesekretere sahip olabiliyor, hatta arandığında karşıdaki kişi beklerken ona istediği melodiyi dinletebiliyor(ringback tone)

Kurulumu kolay olan sistemi önümüzdeki günlerde bir çok abonenin denemek isteyeceği belirtiliyor. Bunun için ayrıca bir yazılımın bilgisayara yüklenmesi de gerekmiyor. Sadece yeni router’ın bilgisayara bağlanması yeterli. Yeni hizmeti kullanmak isteyenlere ABD içinde sınırsız dakika konuşma hakkı sunuluyor. Ancak, uluslararası konuşmalarda ciddi fiyat katlamalarının olduğu, hatta sabit hat fiyatından çok daha pahalıya çıktığı belirtiliyor.

Amerikan telekomünikasyon operatörleri arasında sabit bir operatörle bağlantısı olmayan tek kablosuz kuruluş T-Mobile, bir yerde, uygulamayla aslında sabit bir ortaklığın ne denli faydalı olabileceğini de anlatıyor. T-Mobile’dan yapılan açıklamada geçtiğimiz aylarda Texas ve Washington eyaletlerinde pilot olarak gerçekleştirilen uygulamalar sonunda kullanıcıların yüzde 97 gibi büyük bir bölümünün hizmetten memnun kaldıkları ve sabit hatları yerine T-Mobile@Home hizmetini adapte etmeyi tercih ettikleri belirtildi. Yine, T-Mobile abonelerinin yüzde 45’inin Hotspot@Home hizmetinden yararlanmak için başvurduğu gelen haberler arasında.

Kullananların, “oldukça iyi” olarak nitelendirdikleri ses kalitesiyle yeni hizmetin adından oldukça söz ettireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Alıntı: http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=21292

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Huawei Wimax Roadshow Tır İstanbul'da

Daha önce Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenen Wimax Forumu ve Mısır'daki ITU sergisine katılan "Huawei Wimax Tır"ı 3.Roadshow ile Türkiye'de. Daha...

Kapat