IPHaber
Son Yazılar

3G&4G


Suudi Arabistan’da Viber yasaklandı

Özellikle Android’li mobil cihaz kullanıcılarının yoğun bir şekilde tercih ettiği ve çapraz platform desteği sayesinde çok fazla kişiye hitap etmeyi başaran Viber uygulaması Suudi Arabistan’da yasaklandı.

Viber logo 610x296 Suudi Arabistanda Viber yasaklandı

Viber, WhatsApp’ın klasik ‘mesajlaşma’ görevine ek olarak sesli görüşme imkanı da sunuluyor ve özellikle bazı ülkelerde çok yoğun şekilde tercih ediliyor. Bu durum, kullanıcılara yarasa da operatörler açısından büyük tehdit oluşturuyor. Görüşmeler doğrudan internete bağlı mobil aygıtlar üzerinden yapıldığından operatörler yalnızca internet paketi satışını yoğun şekilde gerçekleştirebiliyor. Birçok farklı arama ve mesajlaşma tarifesi operatörler tarafından hazırlanıyor ama müşterilerin ilgisini çekmiyor.

Son olarak Suudi Arabistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Komisyonu’ndan bir açıklama yapıldı ve Viber kullanımının çok büyük ölçüde arttığı gerekçesiyle operatörlerin arama ve mesaj paketlerini müşterilere satamamasına sebep olduğunu belirtildi. Dolayısıyla bu aşamada yapılması gereken tek bir şey kalıyordu ve Arabistan yönetimi de haberimizin başında da belirttiğimiz gibi Viber uygulamasını yasakladı.

Konuyla alakalı çok önemli bir ayrıntı da Viber’in bu derece fazla kullanılmasıyla beraber yazılan mesajların takibinin zorlaşması olarak belirtiliyor.

Ülkede Viber’in yasaklanmasının ardından akıllara çeşitli sorular geliyor. Bunlardan birincisi WhatsApp ya da benzer görevi gören anlık mesajlaşma ve / veya görüntülü görüşme yapılmasına imkan tanıyan uygulamalara kısıtlama getirilip, getirilmeyeceği… Bildiğiniz gibi Skype’ın da mobil uygulaması var ve yine internet bağlantısı olan ortamlarda (veyahut mobil internet vasıtasıyla) kullanım mümkün hale geliyor. Dolayısıyla ülke yönetiminin ilerleyen dönemlerde Skype, WhatsApp ya da benzeri uygulamalara kısıtlama / yasaklama getirebileceği gibi bir durum söz konusu oluyor.

Kapat