IPHaber

Telekom


Superonline, BOTAŞ boru güzergahında fiber döşeyecek

Aralık 25, 2009 by admin in Telekom with 0 Comments

BOTAŞ’ın ”Fiber Optik Altyapısı”nın kiraya verilmesi ihalesini kazanan Superonline, fiber optik ağ altyapısını 2,5 kat artırıp 26 bin kilometreye ulaştırmayı planlıyor.
Superonline’den yapılan yazılı açıklamada, Superonline’ın, BOTAŞ’ın fiber optik altyapısının kiraya verilmesi için açtığı ihaleyi 20 milyon 900 bin avroluk teklifiyle kazandığı hatırlatıldı. 2 ayrı etap şeklinde düzenlenen ihaleye katılan Superonline’ın, kapalı zarf açık artırma usulüyle verdiği teklif karşılığında BOTAŞ’ın güzergahını 15 yıl süreyle kiraladığı kaydedildi. Konuya ilişkin sözleşmenin dün Ankara’da BOTAŞ yetkilileri ile Superonline Genel Müdürü Murat Erkan arasında imzalandığı ifade edildi.

Açıklamaya göre, imza töreninin ardından konuyla ilgili açıklama yapan Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Türkiye’nin coğrafi konumu gereği telekomünikasyonda stratejik öneme sahip bir bölgede bulunduğunu söyledi.

”Superonline olarak yurdun dört bir yanını fiber ağlarla örerek Türkiye’yi global iletişim ağının kavşak noktası yapmayı planladıklarını” dile getiren Erkan, ”Bu yatırımımızla Türkiye’nin en büyük fiber optik altyapısına sahip alternatif telekom operatörü olarak yüzyıllardır üzerinde bulunduğumuz ‘İpek Yolu’nu ‘Fiber Yolu’ haline getirmek için yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” dedi.

-”YATIRIMLAR, SABİT GENİŞBANT ALTYAPISINI HIZLANDIRIYOR”-

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de, Turkcell grup olarak Superonline ile Türkiye’nin sabit genişbant internet altyapısına yatırım yapmaktan gurur duyduklarını dile getirdi.

Grup şirketleri Superonline’ın kazandığı BOTAŞ ihalesini, Türkiye’nin sabit genişbant altyapısını geliştirmesi ve hızlandırması açısından önemli bir adım olarak gördüklerini kaydeden Ciliv, grup sinerjisini artırmak amacıyla Superonline’ın sabit genişbant internet altyapısına yatırım yapmaya devam edeceklerini bildirdi.

-ŞIRNAK DAHİL 38 YENİ İLE FİBER GÖTÜRÜLECEK-

Açıklamaya göre, ihale ile BOTAŞ’ın SCADA (Supervisory, Control and Data Acquisiton) sistemi için kurduğu altyapının belli bir bölümü Superonline tarafından kullanılacak. SCADA için kurulacak ilave fiber hatların tesisi de Superonline tarafından yapılacak.

Söz konusu ihaleyle, BOTAŞ’ın 11 bin 280 kilometrelik güzergahını kullanacak olan Superonline’ın, bu yatırım planıyla yaklaşık 3 yıl sürecek altyapı kurulumu inşaatında binden fazla kişi için istihdam oluşturulacak.

Petrol ve doğalgaz hatları üzerinden 74 ilden geçen BOTAŞ güzergahları ile Superonline, Türkiye’deki tüm bölgelere ulaşmış olacak. Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerine ilk kez giriş yapacak olan Superonline, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Batman, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bitlis, Bolu, Çankırı, Çorum, Düzce, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Karaman, Kars, Karabük, Kastamonu, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Nevşehir, Ordu, Rize, Samsun, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Van, Yozgat, Zonguldak olmak üzere 38 yeni İl’e fiber optik altyapıyı götürecek.

Superonline, bu proje ve yapacağı diğer yatırımlarla birlikte fiber optik altyapısını 26 bin kilometreye çıkaracak.

Superonline, ihale kapsamında Pendik-Ambarlı ve Darıca-İzmit güzergahlarında yaklaşık 70 kilometrelik bir mesafeyi denizin altından fiberle birbirine bağlayacak.

Açıklamada, Superonline’nin, karasal hatlara göre daha yüksek güvenlik sağlayan deniz fiberini 2008 yılında Darıca-İzmit arasında yaklaşık 6 kilometre mesafeye döşediği belirtildi.

Superonline’ın, ihalenin sağladığı güzergahla Bulgaristan ve Yunanistan üzerinden yurtdışı çıkışlarını yedekleyerek, bunlara yeni yurt dışı çıkışları ekleyeceği kaydedilen açıklamada, mevcut omurga hatlarıyla BOTAŞ güzergahları birleştiğinde merkezler arasında ilave alternatifli güzergahlar oluşturulabileceği, böylece, olası arıza durumlarında hizmetlerin etkilenmeden devam etmesi sağlanarak, servis hizmet kalitesinin artırılacağı belirtildi.

Tagged ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Skype dinlenemiyor

Dinlenme korkusu yaşayanların teknik takibe karşı şifreli teknolojilere yöneldiği ortaya çıktı. Bu programlardan en popüleri cep telefonlarında da kullanılan Skype.

Kapat