IPHaber

Telekom


Superonline 7750 km'lik networke dahil oldu

Aralık 17, 2010 by admin in Telekom with 0 Comments

Türkiye’den Turkcell Grup şirketi Superonline’ın yer aldığı 5 ülkeden 7 operatör, 7750 km’lik güzergâhta bölgenin en uzun kesintisiz karasal internet altyapısını kuruyor. RCN (Regional Cable Network) adını taşıyan proje, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Füceyre kentinden İstanbul’a kadar uzanacak ve 2 milyar insan için internet kapısı olacak.

7 telekom operatörü, Ankara’da düzenlenen imza töreniyle RCN (Regional Cable Network-Bölgesel Kablo Şebekesi) projesine start verdi. Törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yanı sıra, RCN Projesi Konsorsiyum Başkanı Ali Amiri, konsorsiyumda yer alan yabancı şirketlerin genel müdürleri ile Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve Superonline Genel Müdürü Murat Erkan katıldı.
Ortadoğu’nun kesintisiz en uzun karasal fiber internet altyapısı

RCN Projesi ile Füceyre’den (Birleşik Arap Emirlikleri) başlayıp Riyad (Suudi Arabistan), Amman (Ürdün) ve Tartus’tan (Suriye) geçerek İstanbul’a ulaşacak fiber optik kablo hattı, Ortadoğu’da ilk defa Körfez bölgesinin tamamını kapsayacak. Kuş uçuşu 3875 km olan ve yedekli yapısı ile toplam 7750 km’yi bulan RCN Projesi, su altı ve fiber kabloların en yoğun birleşme noktalarından biri olan Füceyre ve Batı arasında bölgenin en uzun karasal fiber optik altyapısı olacak.
RCN Projesi: Yedekli sistemle saniyede 12,8 Terabit kapasite

Füceyre’den İstanbul’a uzanacak ve halen Bulgaristan sınırında hazır durumda olan yaklaşık 15 bağlantı noktası üzerinden Avrupa’ya ulaşma fırsatı yaratacak RCN altyapısı, saniyede 12,8 Terabit veri taşıma kapasitesine sahip. Fiber optik kabloların izleyeceği iki farklı rotada ilk aşamada saniyede 2,4 Terabit kapasite aktif hale getirilecek. Benzerlerinden farklı olarak RCN’de yer alan tüm operatörler ilk günden itibaren her iki fiber optik kabloyu da yalnızca bu iş için ayıracak ve bu sayede hem bir hatta çıkan sorun diğerine yansımayacak, hem de altyapının gerektiğinde güncellenmesi çok daha kolay hale gelecek.
5 ülkeden 7 operatör, 1 milyar TL’lik yatırım

RCN Projesi, 5 ülkenin en önemli telekom şirketlerini bir araya getiriyor. Her biri iletişim teknolojileri alanında kendi ülkelerinin en önde gelen şirketleri olan Etisalat (BAE), Mobily (Suudi Arabistan), Ürdün Telekom/Orange Jordan ve Mada-Zain Ortaklığı (Ürdün), Suriye Telekom İdaresi (Suriye) ve Superonline (Türkiye), bu işbirliğiyle su altı kablolarının en yoğun birleşim noktalarından olan Füceyre’den Avrupa’ya uzanan bir altyapıya imza atıyor. Yaklaşık 1 milyar TL yatırım değeri olan bu fiber optik hat, 2011’in ikinci yarısında kullanıma açılacak.
2 milyar kişiye daha güvenilir,kesintisiz ve hızlı internet

Ortadoğu bölgesinde en geniş nüfusa doğrudan hizmet verme potansiyeline sahip RCN Projesi, yedekli rotasıyla ve uzandığı yakın coğrafya ile toplam 2 milyar kişinin, daha güvenilir, kesintisiz ve hızlı internet bağlantısına kavuşmasını sağlayacak. Geçtiği ülkelerin internet ihtiyacını karşılayacağı ve hattın yol aldığı tüm ülkelelerde tercih edilen transit trafik rotası olacağı öngörülen proje sayesinde bölgede internet erişimi çok daha hızlanacak..

Tagged , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Google'dan Message Continuity geliyor!

Google şirketlerin çok işine yarayacak yeni bir hizmetini tanıttı. Google Message Continuity(Google Mesaj Devamlılığı) isimli bu hizmet Microsoft Exchange gibi...

Kapat