IPHaber

Çağrı Merkezi


Sosyal medyadan hamburgerciye boykot

Haziran 5, 2011 by admin in Çağrı Merkezi, Telekom with 0 Comments

Burger King Çağrı Merkezi çalışanlarından 4 kişinin ‘sendikalı olma’ iddiasıyla işten çıkartılması çağrı merkezi çalışma koşullarını bir kez daha gündeme getirdi. Sınırlı mola süreleri, kısa süreli yemek araları, sıkı kontrol edilen işe giriş çıkış saatleri, uzayan mesailer ve giderek ağırlaşan çalışma koşullarında sendikalı olmaktan başka çareleri kalmayan çalışanların sırf bu nedenle işten çıkarılması sosyal medyada da büyük yankı yarattı.

Çalışma koşullarından şikâyetçi olup görmezden gelinen çalışanların eylemlerine önce Twitter’dan destek geldi. Twitter’da başlayan #burgerkingeboykot protestosu büyük yankı yaratınca eylem Facebook’a da sıçradı. Bunun üzerine Facebook’ta ‘Sipariş yok, destek var’ başlıklı bir grup kuruldu. Şimdilik 4 bin 700 kişinin üye olduğu grup eylem planı ise şöyle: “Burger King’i arıyoruz, 1’i tuşluyoruz; ‘Sendikalı olma mücadelenizi destekliyoruz; sipariş yok, destek var!’ diyoruz.”

Sıkıntılara rağmen çağrı merkezi sektörü giderek büyüyor

Çalışma koşulları yalnızca Türkiye’de değil dünyada zor olan çağrı merkezi çalışanlarının sıkıntıları sosyal medyada ya da başka platformlarda belki ne kadar çok gündeme getirilirse o kadar çabuk çözüme ulaşacak.

Tüm bu sıkıntı ve iddialara rağmen Türkiye’de çağrı merkezi sektörü giderek büyüyor ve bu alanda ciddi ölçüde istihdam yaratıyor. Büyüklüğü 1,4 milyar TL’ye ulaşan sektör son yıllarda doğuya yapılan yatırımlarla konuşuluyor. Türkiye’de yaklaşık 1300 çağrı merkezinde 40 bini aşkın genç, yılda 1 milyar çağrıya yanıt veriyor.

Son 5 yılda 200 milyon dolarlık yatırım yapılan çağrı merkezi sektörünün 2015’e kadar 85 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefleniyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Kablosuz internet ipuçları!

Birçoğumuzun bildiği gibi herkese açık ve şifresiz kablosuz ağlar, önemli güvenlik riskleri taşıyor. Bu tür bir ağa bağlanmak, verilerinizin çalınması...

Kapat