IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Sosyal Medya Eşekleri

Ağustos 12, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Dünyanın en ünlü pazarlama bloglarından Marketing Conversation™ ilginç başlıklı bir yazı yayına aldı: Social Media Jackass. Yazı başlığının “Sosyal Medya Ahmağı / Eşeği” gibi bir anlamı var. İlk başta esprili bir başlıkla gene ilginç ve bilgilendirici bir makale olacağını düşündüm. Ancak yazının her yerinden tek kelimeyle “isyan” fışkırıyordu. İçeriği itibariyle çok ilginç bulduğum bu yazıyı ben de Google Reader üzerinden paylaştım. Ancak bir saat  kadar sonra baktığımda yazının siteden uçurulduğunu farkettim. Kaçıranlar için yazının orijinalini ve çevirisini aşağıya koyuyor, yorumu da size bırakıyorum.Sosyal Medya Eşekleri

İşte yazının çevirisi:

  • Bir blogger mısınız? (Yani bir vatandaş gazetecisi misiniz?)
  • İletişim bilgilerinizi herkes görebiliyor mu?
  • İnsanlar size yazdığınız konu hakkındaki yeni haberleri soruyorlar mı?
  • İnsanlar sizinle rahatça iletişim kurabiliyor diye bundan şikayet ediyor musunuz?
  • Facebookta biriyle arkadaş olduktan sonra, onların yazdığı, yorumlar ya da önerdiği bir şeyden şikayet ettiğiniz oldu mu?
  • Twitter’da birini takip etmeye başladıktan sonra, çok twit attıklarından şikayet ettiğiniz oldu mu?

Eğer yukarıdakiler size uyuyorsa, siz bir Sosyal Medya Ahmağısınız. Kapayın çenenizi ve dinleyin: Bunlar sizin isteğinizle oldu. Kendinizi “halka mal ettiniz” ve iletişim bilgilerinizi herkesin bulabileceği bir yere koydunuz. Hem cool bulduğunuz hem de sadece onu yazan kişinin cool bulduğu şeylere maruz kalacaksınız. Bunu hayatınızın bir parçası haline getiren sizsiniz. ve şimdi buna sahip çıkmanızın zamanı geldi.

Eğer Facebook ve Twitterdaki spamlerden şikayetçiyseniz, çenenizi kapayın! Bu kanallara kendinizi siz açtınız ve istediğiniz zaman da çıkabilirsiniz. Sadece “unfollow” a ya da “unfriend”e basın. Bu çok zor olmasa gerek ha!

Aptal olmayı kesin. Facebook’ta sayfa önerisi aldığınızda ya da Twitter’dan özel bir mesaj alınca bunu kişisel haklarınızın ihlali gibi görmeyin. Yok öyle birşey. İhlal değil bu. Siz koca bi adamsınız/kadınsınız.  Mızmızlanmayı kesin.

Mail almayı sevmiyorsanız, mail adresinizi yaymayın. Bir sürü cool şeyi kaçırcaksınız, ama bunu siz istiyorsunuz! Siz dünyayla konuşun ama o sizle konuşmasın istiyorsanız, bilgilerinizi silmeniz yeter. Kimse bir daha rahatsız etmez sizi.

O kişileri/markaları takip etmekten çıkarak herkesi büyük bir dertten kurtarmış olursunuz.

Makalenin orjinalininin ekran görüntüsünü şuradan indirebilirsiniz:

  Marketing Conversation – Social Media Jackass Makalesi 

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat