Sony: “Microsoft’u geçtik”

0
6

Sony: Microsoft’un oyun konsolu satışlarını geçtik.

sony232323

Tüketici pazarı araştırma şirketi NPD Grup her ay video oyun pazarı satışları ile ilgili rakamları derliyor. Ancak bu kez Sony kendisinin ürettiği oyun konsolu PlayStation 4’ün Microsoft’un oyun konsolu Xbox One’ı hezimete uğrattığını açıklamaktan geri durmadı.

NPD rakamları yayınlamasa da PlayStation 4’ün geçen ay en fazla satılan oyun konsolu olduğunu açıkladı. Ancak Sony gazetecilere gönderdiği bir mailde yeni konsolunun satışlarının rakip en yakın oyun konsoluna neredeyse iki kat fark attığını açıkladı. Şirket her iki konsolun piyasaya sürüldüğü Kasıma ayından bu yana PS4’ün toplam satışlarda lider kalmaya devam ettiğini de kaydetti.

Sony’nin Kıdemli Başkan Yardımcısı Guy Longworth yaptığı açıklamada, “Oyun severlerin oyun oynamak için en uygun platform olarak PlayStation’ı seçtikleri gayet açık. Her ne kadar mağazalarda kısıtlı sayıda PS4 olsa da mümkün olan en hızlı sürede arzı artırmak için çok çalışıyoruz.” dedi.

Microsoft ise yaptığı açıklamada kendi oyun konsolu satışlarının Sony ile kıyaslamasına yer vermedi. Şirket konsolların yeni oyunları alması için tüketicileri harekete geçirmek için en iyisini yaptığını belirtmekle yetindi.

Xbox’ın pazarlama stratejisinden sorumlu olan başkan yardımcısı Yusuf Mehdi açıklamasında, NPD’nin rakamlarına göre Ocak ayında 2,27 milyon satış rakamı ile Xbox’ın tüm konsol platformlarında en fazla oyunu sattığını söyledi.

Mehdi şu an takımının yeni gelecek oyun “Titanfall” üzerinde çalıştığını ifade etti. Yeni oyun Xbox One, Xbox 360 ve PC platformları için üretilecek.

NPD’nin rakamları genel olarak pazardaki toplam büyümeye odaklanıyor. Donanım satışları 2013’ün aynı ayına oranla Ocak ayında yüzde 17 artış kaydetti.