IPHaber

Manşet


Sonunda onu da “büktüler!”

Ocak 23, 2013 by admin in Manşet

Bükülebilir pil teknolojisi gerçek oldu.

Bükülebilen ekranları unutun; bilim adamları, bakın bu kez neyi, nasıl büktüler…
Koreli bilim adamları, dünyanın ilk işlenebilir ve bükülebilir pilini geliştirdi. Sonunda gerçeğe dönüşen teknoloji sayesinde,elektronik cihazların geleceği bir hayli değişecek.

20130123091640_pil

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilim adamlarının geliştirdiği yeni bükülebilir pil tasarımı, herhangi bir yüzeye nanomateryal kullanarak sıvımsı bir polimer elektrolit oluşmasını sağlıyor. Karşılaştırmak gerekirse, halihazırda kullanmış olduğumuz piller ise sıvılaştırılmış elektrolit kullanıyor. Bilim adamları, polimer elektrolit çözeltisi kullanarak geliştirilen yeni bükülebilir pillerin, günümüz pillerine oranla ısınmaya oldukça dayanıklı olduğunu söylüyor.

Profesör Lee Sang önderliğinde Güney Kore’nin Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde bir araya gelen araştırma ekibi, geliştirdikleri pile dair şu açıklamada bulundu: “Sıvılaştırılmış elektrolit kullanan günümüzün lityum-iyon pilleri, güvenlik konusunda oldukça sıkıntılı. Zira elektrolitleri ayıran zar tabakası, patlamalara neden olacak derecede ısınmaya duyarlı. Bizim geliştirdiğimiz pil ise esnek olmasına rağmen sıvı değil, katı madde kullanıyor. Bu anlamda, dayanıklılık açısından daha istikrarlı olacaktır.”
Nihayet gerçeğe dönüşen teknoloji sayesinde, bükülebilir cep telefonlarına ulaşmamız an meselesi..
.

Önceki yazıyı okuyun:
Kablosuz Dünyayı 2013’te Neler Bekliyor?

Xerox şirketi WDS, kablosuz ağ sektörü ile ilgili 2013 beklentilerini açıkladı. Patent savaşlarında sonun başlangıcı olacak, Android tabanlı işletim sistemleri...

Kapat