IPHaber
Son Yazılar

Manşet


Skype’ta video mesaj dönemi başlıyor

Aralık 7, 2012 by admin in Manşet

Anlık mesajlaşma hizmetinin yanı sıra görüntülü görüşme desteğinin de sunulduğu Skype uygulamasına yeni bir özellik daha ekleniyor. Güncel sürümle birlikte yazılıma entegre bir şekilde sunulması beklenen bu sistem sayesinde “video mesaj” dönemi başlıyor. Yani karşınızdaki kişinin çevrimiçi olmadığı durumlarda da görüntülü olarak mesaj bırakabilecek.

Bu hizmet hem ücretsiz hem de Premium kullanıcılara sunulacak. Ancak sistemden ücretsiz olarak yararlanmak isteyenler (video mesaj gönderip, almak isteyenler) video mesaj sayısıyla sınırlandırılacak ve doğal olarak bu kullanıcılara Premium paketlerin satın alınması konusunda bilgilendirilme yapılacak. Ücretsiz kullanıcılar açısından en önemli ayrıntılardan biri de video mesajların 90 gün içerisinden Skype servisinden kaldırılacağı. Yani kayıt ettiğiniz video mesajı 90 gün sonra bulamayacaksınız. Lakin, hizmetten ücretli bir şekilde yaralananların görüntülü mesajları aynen korunacak. Hizmeti ücretsiz olarak kullanmaya başlayıp, daha sonradan ücretli versiyonlara geçenler de 90 gün içerisinde bu işlemi gerçekleştirdikleri takdirde video mesajları silinmeyecek ve aynı şekilde muhafaza edilecek.

Video mesaj sisteminin aktif edileceği tarihe dair herhangi bir bilgiye yer verilmiyor. Dolayısıyla şu an için video mesajın süre bakımından sınırı ve diğer ayrıntılarına ilişkin detaylar da gizliliğini koruyor. Skype’ın ücretli Premium servisini kullananlar sistem aktif edildiğinde doğrudan bu özelliği kullanmaya başlayabilecekler. Video mesajın gönderildiği kişinin ücretli ya da ücretsiz Skype kullanıcı olması (sayı sınırlandırmasıyla, şu an rakam belli değil) mesajın gönderilme sürecinde hiçbir sorun çıkartmıyor.

Kapat