IPHaber

Mobil


Skype ve WhatsApp’in rakibi giderek güçleniyor

Şubat 26, 2013 by admin in Mobil, Telekom, Yazılım

Skype’ın en büyük rakibi olarak beliren ve akıllı telefonlardan bedava mesaj atma ve arama yapma imkanı veren mobil uygulama Viber, kullanıcı sayısının 175 milyona ulaştığını açıkladı. Veriler, Viber’ın son bir yılda yükselişte olduğunu, Skype’ın ise durgunlaştığını gösterdi.

130228_viber.hlarge

 

Mobil platforma 2011’in başlarında dahil olanViber, son bir yıl içinde kullanıcı sayısını önemli ölçüde artırdı. Barcelona’da düzenlenen Dünya Mobil Kongresi’nde (MWC 2013) kongresinde konuşan Viber CEO’su Talmon Marco, Aralık ayında 140 milyon kullanıcıya ulaştıklarını, her gün 400 bin yeni üye kazandıklarını belirtti.

İstikrarlı büyüme grafiğini devam ettiren Viber, Şubat 2012’de 50, Mayıs’ta 70, Eylül’de ise 100 milyon kullanıcıya ulaştı. Uygulama, Apple iOS, Google Android, S40, Symbian, Microsoft Windows Phone ve BlackBerry işletim sistemlerinde çalışıyor.

RAKİPLER ÇOĞALIYOR

Techrunch’ın haberine göre, Skype’ın başlattığı bedava telefon görüşmesi ve WhatsApp’ın başını çektiği bedava mesajlaşma hizmetleri, benzer mobil uygulamaların artışıyla hızla yayılıyor.

Japonya’da popüler olan WhatsApp benzeri uygulama Line, geçtiğimiz ay 100 milyon kullanıcı barajını geçtiğini duyurdu. Avrupa’da popüler olan WhatsApp’in ise 250 milyon civarında kullanıcısı bulunuyor.

Bedava görüşmenin temsilcisi Skype ise 800 milyon üyeye sahip. Ancak uygulamanın aylık kullanıcısı Kasım 2012 itibariyle (bir ay içinde en az bir defa Skype kullanan kullanıcı sayısı) 280 milyon.

İŞBİRLİĞİ STRATEJİSİ

Viber CEO’su Talmon Marco, MWC 2013’te yaptığı açıklamada, Endonezyalı telekomünikasyon şirketi Axis ile anlaşmaya vardıklarını ve bu ülkede uygulamalarını kullanan kişilere daha düşük fiyat paketleri sunulacağını ifade etti.

Marco, ‘telekomünikasyon şirketlerinden müşteri çaldıklarına’ yönelik eleştirilere de cevap vererek, ‘şirletlerin kendileriyle anlaşarak daha faydalı bir iş ilişkisi kurabileceğini’ belirtti. Marco, faturalandırma hizmetlerinin, telekomünikasyon şirketleriyle cep telefonu operatörleri arasında alternatif bir ortaklık alanı olabileceğini’ söyledi.

 

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’nin 2023 Hedefi için Elektronik Haberleşme Altyapısını Geliştirecek Önemli Adımlar Atıldı

Kısa bir süre önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın yayınladığı Yönetmelik, işletmecilerin kendi şebekesini (fiber kablo, kanal, göz, ..) kurabilmesinin...

Kapat