IPHaber

Güvenlik


Skype Kullanıcılarına Yeni Tehdit BitCoin!

Nisan 17, 2013 by admin in Güvenlik, Yazılım

Skype üzerinde saptanan iki kötü amaçlı kampanyada da amaç, Bitcoin olarak adlandırılan sanal para. Güvenliğinize dikkat edin, sanal paraları kaptırmayın!

Güvenlik yazılım firmaları, Skype üzerinde iki adet kötü amaçlı kampanya saptadılar. Son günlerde sıkça duyduğumuz BitCoin hırsızlıklarına karşı dikkatli olmanız gerekiyor.

Ortaya çıkan her iki kampanyada da siber suçlular, ilginç bir fotoğraf ya da video vaadiyle kullanıcıları kötü amaçlı bir bağlantıyı takip etmeleri için ikna etmeye çalışıyor.

Hack edilen veya özel olarak yaratılan Skype hesapları üzerinden gerçekleştirilen bu saldırılarda, “bitcoin” olarak adlandırılan sanal para birimi oluşturulması ve dağıtılması amaçlanıyor.

Bu konudaki ilk saldırı 1 Mart tarihinde yapıldı; sadece 24 saat içerisinde kullanıcılar bu zararlı bağlantıya saniyede ortalama 2,7 kere veya saatte10.000 kere tıkladılar. Bağlantılara en çok RusyaUkraynaBulgaristan,ÇinTayvan ve İtalya’da tıklatıldığı açıklanıyor. Kurbanların bilgisayarlarına yüklenen kodları analiz eden şirket uzmanları, “Bitcoin cüzdanı” olarak bahsi geçen bir satır buldular.

4 Nisan Perşembe günü başka benzer bir saldırı tespit edildi. Kullanıcılardan bir bağlantıyı takip etmeleri istendi; fakat güvenlik yazılımı, para birimini oluşturan kötü amaçlı yazılımın bilgisayarlara yüklendiğini fark etti.

Bitcoin para birimi sistemi, kullanıcıların bilgi işlem kaynaklarını kiraya vermeleri karşılığında, bitcoin kazanmalarını sağlıyor. Bu elektronik para daha sonra başka bir para birimine dönüştürülebiliyor veya çevrimiçi mağazalardan yapılan eşya ve servis alışverişlerinde ödeme için kullanılabiliyor. En son kötü amaçlı kampanyanın da hızlı bir şekilde yayıldığı belirtiliyor.

Kaspersky Lab Güney Amerika Global Araştırma ve Analiz Ekip Başkanı Dmitry Bestuzhev’in hesaplamalarına göre, bir gün içinde saatte yaklaşık2.000 kullanıcı bu zararlı bağlantıyı takip etmeye başladı. İtalya, Rusya, Polonya, Kosta Rika, İspanya, Almanya ve Ukrayna’daki kullanıcıların bu ikinci kötü amaçlı kampanyanın ana hedefleri olduğu düşünülüyor.

Kötü amaçlı bu kampanyanın Bitcoin değişim oranının tavan yaptığı tarihi bir döneme denk gelmesi bir tesadüf olamaz. 5 Nisan’da oran her demir para için 132 dolar değerine ulaştı (2011’deki madeni para başına 2 dolar olan oranla karşılaştırıldığında çarpıcı bir büyüme)

Özellikle Live Messenger‘dan Skype‘a geçiş sürecinde daha da popüler olan yazılımı kullanırken, biraz daha dikkat etmemiz gerekiyor.

Önceki yazıyı okuyun:
ABD Anayasa Mahkemesi’ne Taşınan Patent Davası, Teknoloji Sektörünü de Etkileyebilir

Bir zamanların Amerikan başkanlık adaylarından ve de bugünün Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry, Çin'e yaptığı ziyaret sırasında ABD ile Çin'in...

Kapat