IPHaber

Telekom


Skype kaynak kodları reverse-engineering ile çözüldü!

Haziran 3, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Skype’ı hiç memnun etmeyen bir haber: Kendisini serbest çalışan bir araştırmacı olarak nitelendiren Efim Bushmanov adlı bir bilgisayar korsanı Skype’ın sistemi üzerinde ters mühendislik çalışmaları yürüterek sisteme ait kaynak kodunu ortaya çıkardı ve bunu internet üzerinden indirmek isteyenlere sundu. Bushmanov Skype’ı açık kaynak kodlu hâle getirmeyi amaçladığını ve yazılımla ilgili çalışmaların tümüyle tamamlanması için saatlerini harcayacak arkadaşlar aradığını belirtti.

Bushmanov Skype’ın 1.x/3.x/4.x versiyonları üzerindeki çalışmaların bittiğini, böylelikle projenin çoğu zor kısmının hâlledildiğini söylüyor. Söz konusu zor kısımların arasında rc4 ve aritmetik sıkıştırma işlemleri de bulunuyor. Bushmanov ayrıca Skype’ın dahili protokolüne ve AES ve RSA kriptolama yöntemlerinin kullanıldığını belirttiği güvenlik prosedürlerine de yakından bakma gibi eşsiz bir şansı sunuyor.

Eğer bu konu ilginizi çektiyse, aşağıdaki bağlantıyı takip ederek açık kaynak kodunu indirebilirsiniz.

http://skype-open-source.blogspot.com/

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Belçika maçı Facebook'ta canlı yayınlanacak!

Türk Futbol A Milli takımının, Brüksel'de Roi Baudouin Stadı'nda Belçika ile oynayacağı EURO 2012 grup elemeleri maçı, Türk Telekom'un Facebook...

Kapat