IPHaber

Mesajlaşma


Skype dinlenemiyor

Aralık 25, 2009 by admin in Mesajlaşma, VoIP with 0 Comments

Dinlenme korkusu yaşayanların teknik takibe karşı şifreli teknolojilere yöneldiği ortaya çıktı. Bu programlardan en popüleri cep telefonlarında da kullanılan Skype.

Kurumlar, iş örgütleri ve işadamlarının ‘dinleniyoruz’ kaygıları dinlemeyi önleyici teknolojileri sürekli gündemde tutuyor. Dinlenme korkusu yaşayanlar bir yandan ‘konuşmamaya’ özen gösteriyor diğer taraftan da ‘dinlenmemenin’ yollarını arıyor.

Konu ‘teknik takibe takılmama’ olduğunda en çok tercih edilen yöntemlerin başında ‘Skype’ teknolojisinin adı öne çıkıyor. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bu program internet üzerinden cep telefonları ve bilgisayarlara yükleniyor ardından internet erişimi üzerinden telefon görüşmesi yapılmasını sağlıyor.

Avrupa Birliği yasak peşinde

Klasik yöntemde cep telefonu operatörlerinin GSM şebekesi üzerinden görüşme yapılıyor ve bu konuşmalar izlenebiliyor, kayıt altına alınabiliyor.

Skype’da ise görüşme önce internet üzerine taşınıyor. Orada şifreleniyor ve karşı tarafa gönderiliyor. Güvenlik tarafında en son standart kullanılıyor ve bunun şimdiki teknolojilerle kırılması mümkün değil. Skype yönetimi şifreli bu görüşmelerin çözümünü kesinlikle hiçbir birimle paylaşmadığını bildiriyor. Hatta bu yüzden Avrupa Birliği’nde teknik takibin önünde engel olmasından dolayı “Skype’ye yasak” konusu tartışılıyor.

Tagged ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
50 ilde ucuz internet tarifesi uygulanacak

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 50 ilde uygulanacak ucuz internet tarife paketinin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanlığı’nca onaylandığını, aylık...

Kapat