IPHaber

Sanallaştırma


Şirketlerin tercihi sanallaştırmadan yana…

Temmuz 11, 2012 by admin in Sanallaştırma, Veri Merkezleri

ABD şirketlerinin %81’i, Avrupalı şirketlerin ise %78’i, işletme açısından kritik uygulamaları sanal ortamlarda çalıştırmayı tercih ediyor. Ancak O+K Research’ün araştırma sonuçlarına göre, aynı şirketler sanal ortamlarda daha az güvenlik riski olduğuna inanıyor ve yeterince önlem almıyor.

Kaspersky Lab, ABD ve Avrupa’daki işletmelerin büyük çoğunluğunun, işletme açısından kritik önem arz eden hizmetleri çalıştırmak adına, sanallaştırma teknolojilerine başvurduğunu açıklıyor. Araştırma şirketi O+K Research tarafından yakın zamanda gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçlarına göre, ankete katılan ABD şirketlerinin %81’i, en önemli altyapılarını sanal ortamlarda çalıştırmayı tercih ettiklerini açıklamış. Avrupa şirketleri de bunu yakından takip eder konumda; ankete katılan şirketlerin %78’i birçok önemli uygulama için sanal altyapılar kullandıklarını belirtiyor. Bu şirketlerin BT yetkilileri, sanal altyapıyı tercih etmelerinin en önemli 3 nedenini şu şekilde sıralıyor: Yüksek güvenilirlik, verimlilik ve yedeklemeyle geri yükleme seçeneklerinin esnekliği.

Mart 2012 tarihinde gerçekleştirilen bu anket, en az 100 çalışanı olan şirketlerdeki profesyonellerin sanallaştırma üzerine fikirleri alınarak gerçekleştirildi. Tüm katılımcıların, BT güvenlik altyapısı ve politikasıyla üçüncü parti BT hizmetlerinde esas karar veren kişiler olduğunu belirtelim. Ankete katılan tüm işletmeler, ya sanallaştırma teknolojisini kullanmaya başlamış ya da yakın gelecekte kullanmaya başlamayı planlıyor. Diğer bir ifadeyle işletmelerin büyük çoğunluğu sanallaştırmaya yabancı değil; ABD’deki işletmelerin %77’si ve Avrupa’dakilerin %67’si en az bir yıl önce sanal altyapıya geçmiş. Dahası, ABD şirketlerinin %17’si, bu alanda üç yıldan fazla sureyle pratik deneyime de sahip.
Sanal ortamdaki riskler önemsenmiyor

Sanallaştırmayla ilgili bu olumlu tablonun aksine, ABD’deki şirketlerin %53’ü ve Avrupa’dakilerin %55’i sanal ortamlar için özelleştirilmiş güvenlik çözümleri kullanmaya sıcak bakmıyor.Bu konuda açıklama yapan Kaspersky Lab Sanallaştırma Çözümleri Kıdemli Ürün Yöneticisi Konstantin Voronkov, “İşletmelerin çoğunluğu için sanal ortamlar artık deneysel değil. Geniş çapta benimsenen bu altyapı, veri tabanları, e-postalar ve CRM sistemleri gibi işletme için kritik noktadaki uygulamaların çoğunda kullanılıyor” diyor. “Buna karşılık ne yazık ki ABD’nin %27’ si ve Avrupa’nın %42’ si, sanal ortamlarda daha az güvenlik riski olduğuna inanıyor. %62’si ise fiziksel ve sanal altyapılarda aynı güvenlik politikasını izliyor” diyen Voronkov, bunun her zaman, işletme altyapısını güvence altına almada en iyi yöntem olmadığını vurguluyor. Voronkov açıklamasına şu şekilde devam ediyor: “Sanal ortamlar, özel politikalar ve Kaspersky Security Center’ın sunduğu komple güvenlik altyapısı, entegrasyonu ve verimli aracısız yaklaşımıyla Kaspersky Security for Virtualization gibi özel yapım güvenlik çözümleriyle kullanılmalıdır.”

veteknoloji.com

Önceki yazıyı okuyun:
Ücretsiz IP Santral (Asterisk) Eğitimi

IPPazar tarafından düzenlenen etkinlikte IP Santral dünyasının kabul gördüğü ve üzerinde geliştirme yapılabilen bir platform olan Asterisk üzerinde kurulum ve...

Kapat