IPHaber

Telekom


Şirketler artık Ağ Sorununu Çözmek için Tweetleyecek

Haziran 23, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Dünya nüfusunun altıda birinin kullandığı Facebook, Twitter gibi sosyal ağlar, ‘sosyalleşme’ dışında, misyonlarına bir yenisine daha ekledi. Sosyalleşme amaçlı kullanılan sosyal ağlar artık, sorun çözen teknolojilere dönüştü. Bu hizmetlerin dünyadaki ilk örneği ABD merkezli Enterasys Networks’ten geldi.

Temmuz ayında tüm dünyada hizmete girecek

Enterasys Networks; geliştirdiği “isaac” projesi ile kurumsal ağ aygıtlarının, Facebook, Twitter, Salesforce Chatter, Linkedln üzerinden proaktif yönetimini mümkün kıldı. Patent başvurusu yapılan yenilikçi teknoloji, günümüz IP ağına bağlı aygıtları kontrol edebilme yeteneği ile alanında devrimci bir yaklaşım olarak kabul görüyor.

Dünyada çok önemli bir nüfusun kullandığı, sosyal iletişim platformları için yeni kullanım amaçlarının geliştirilmesinin doğal olduğunu söyleyen Enterasys Networks Türkiye Direktörü Tarkan Süalp,“Isaac sayesinde, BT makineleri, günümüz sosyal ağlarına bağlanabilecekler, iletişim yeteneği ile durumlarını bildirip BT yöneticisinden komutlar alabilecekler. Bu yenilikçi teknoloji sayesinde BT kuruluşları oluşabilecek ağ sorunlarının bir adım önünde olabilecek ve yüksek kaliteli hizmet anlaşmalarının sunulmasında çıtayı yükseltecekler” diye konuştu.

Haziran ayının ilk haftasında ABD’de kamuoyuna tanıtılan proje, Temmuz ayı itibariyle Türkiye de dahil tüm dünyada uygulanmaya başlayacak.

Ağ sorunlarının çözümünü saniyelere indirdi

Isaac projesi ile ağ sorunlarının belirlenmesi ve çözümü için gereken zaman, saatlerden saniyelere inecek ve güncellemeler herhangi bir mobil cihaz ile Twitter, Facebook, LinkedIn ve Chatter gibi, bilinen bir sosyal medya ara yüzü ile mümkün olacak.

Türünün ilk örneği olan teknolojisi ile isaac, bir yöneticinin, gerçek zamanlı ve çift taraflı çevirici sayesinde, ağ ile kendi dilinde iletişim kurabilmesine olanak sağlayacak. Enterasys Networks Türkiye Direktörü Tarkan Süalp, bu durumu, “Isaac ilk kez, insanların makinelerin diline uyum sağlama gerekliliği yerine, makinelerin insanların dilini konuşabilmesine olanak sağlamıştır” dedi.

Çok katmanlı güvenlik mevcut

İşletmelerin BT altyapısının bütünlüğünü sağlamak için çok katmanlı güvenlik içeren isaac, Facebook’un yeni tanıttığı iki faktörlü kimlik doğrulaması örneğinde olduğu gibi, sosyal ağ sağlayıcılarının gelişmiş güvenlik kapasitelerini de arttırmayı hedefliyor. Bu doğrultuda, Isaac çözümü, SMS veya e-posta yoluyla sosyal medya bulutu dışından iletilen rastgele oluşturulmuş tek seferlik şifreler kullanan iki faktörlü kimlik doğrulaması ile etkinleştirildi.

Mobil cihazlarla her yerden erişilebilme özelliğinin yanı sıra özel bir eğitim ya da yeteneğe sahip olmaksızın, karmaşık BT ortamlarının yönetimini mümkün kılan “ isaac” kullanıcısına şu yenilikleri sunuyor:
Isaac projesi sayesinde artık, ağa bağlı makineler ile hem normal dilde, hem de makinelerin kendi dillerinde iletişim kurma olanağı mümkün.
Sosyal medyayı en sık kullanan bilişimciler, isaac projesi sayesinde, en rahat koşullarda ağ sorunlarının üstesinden gelecek.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Silikon Vadisi nereye kurulacak?

Yıllardır gündemde olan ve yerel yönetimlerin kendi şehirlerine çekebilmek için rekabet ettiği Silikon Vadisi’nin yeri belli oldu. Yıllardır gündemde olan...

Kapat