IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Siri güvenlik protokolü aşıldı: Artık Android'lere bile gelebilir!

Kasım 15, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Applidium mobil geliştiricileri, Apple iPhone 4S’in yazılım ayağındaki en önemli yeniliği olan kişisel asistan uygulaması Siri’nin güvenlik protokolünü kırmayı başardı.

Bildiğimiz gibi Apple, pazarlama stratejisi gereği, Siri yazılımının iPhone 4S’e özel kalmasını ve eski iPhone’larda çalışmamasını istiyordu. Fakat Applidium ekibinin güvenlik kontrollerini kırması ve diğer geliştiricilerin de bu durumdan yararlanabilmeleri yolunda gerekli araçları yayımlaması ile birlikte Siri’nin iPhone 4S’e özel olma ihtimali ortadan kalkmış oldu.

Her ne kadar port işlemleriyle ilgili pratik bazda bir gelişme henüz yaşanmış olmasa da, iOS tabanlı diğer cihazların (ve hatta Android gibi alternatif platformların) Siri servislerine teorik olarak giriş yapabilmeleri artık mümkün. Tabii bunun gerçekleşebilmesi ve yayımlanan araçlardan faydalanılabilmesi için kullanıcıların iPhone 4S’in ‘Tekil Cihaz Kimliğine’ yani UDID’ine (Unique Device Identifier) gereksinimleri var. Muhtemelen ilgili çalışmaların başlaması da an meselesidir. Apple’ın UDID’leri bloklamanın haricinde, bu duruma yönelik ne tür güvenlik önlemleri alacağı ise henüz belirsiz…

Bu arada yapılan ‘crack’ işlemi dahilinde Siri’nin Apple sunucuları ile irtibata geçmek için hangi protokolleri kullandığının yanısıra işlenmemiş ses verilerinin sıkıştırılmasında açık kaynak Speex ses kodeğinin kullanıldığını da belirlenmiş.

Applidium’un yayımladığı geliştirici araçlarına buradan erişebilirsiniz, konu ile ilgili açıklamaları ise bu adreste.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat