IPHaber

Genel


Singapur hükümeti, blockchain girişimlerini destekleyeceğini açıkladı

Nisan 10, 2018 by admin in Genel with 0 Comments
Singapur hükümeti, blockchain girişimlerini destekleyeceğini açıkladı

Singapur hükümeti, az gelişmiş Güney Doğu Asya bölgelerinin de finansal sisteme daha katılımcı olabilmeleri için blockchain araştırmalarını destekleyeceğini açıkladı.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Güney Doğu Asya ülkelerinin maliye bakanlarının katıldığı bir toplantının açılışında konuşan Singapur Maliye Bakanı Heng Swee Keat, hükümetlerinin, bu bölgede finansal olanaklara erişimin daha kolay olabilmesi için blockchain gibi teknolojileri adapte etme planlarından bahsetti.

Bakan özellikle fintech girişimleri destekleyeceklerini açıkladı ve blockchain teknolojisinin güvenli ve ucuz fon transferi sağladığı örneğini vererek bu teknolojinin bölge ülkelerde finansal kurumlara erişimi olmayan insanlar için yeni olanaklar sağlayacağını belirtti.

İlgili hükümetlerinin, blockchain teknolojisini özellikle finansal sektöre adapte etmek için çalışmalara başladığı bu dönemde gelen Singapur Maliye Bakanı’nın açıklamasında, spesifik olarak üzerinde çalışılan bir blockchainden bahsedilmiyor.

Geçtiğimiz ay Singapur Bilgi ve Medya Geliştirme Kurumu(IMDA), bölgedeki blockchain gelişimlerini ve araştırmalarını teşvik etmek için, devlet fonu ile bir blockchain yarışması düzenlemişti. Bu arada komşu ülke Malezya’da, bölgede bankacılık hizmetlerini daha ileri seviyelere taşıyabilmek için blockchain çalışmalarına başladı.

Malezya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, geçtiğimiz ay yaptığı bir konuşmada, ülkedeki 9 bankanın şimdiden blockchain tabanlı fon transferi uygulamaları üzerine merkez bankası ile birlikte çalışmaya başladığını duyurmuştu. Hangi bankaların bu ortaklığa katıldığı açıklanmasa da, blockchain tabanlı bankalar arası bir fon transferi sistemi geliştirmek için gereken harcamaları da gene bu 9 banka ortaklaşa yapıyor.

Bölgede ki gelişmeler bununla da sınırlı kalmıyor. Bankog Post’un haberine göre Tayland’ın Siam Bankası ise Ripple ile sınır ötesi fon transferi uygulamaları için çalışmalara başlamış durumda.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Oteller için uçtan uca misafir deneyimini yöneten çözüm: WeBee

Otel ve müşteri ilişkilerini mobilize ederek, ihtiyaçların anlaşılmasını kolaylaştıran ve otel misafirlerinin konakladığı süre boyunca ihtiyaç duyacağı tüm hizmetleri karşılamasına...

Kapat