IPHaber
Son Yazılar

Genel


Şili'nin Küresel Ar-Ge Merkezi Olma Mücadelesi

Ekim 26, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Latin Amerika, dış kaynak kullanımı pazarına göz kırpıyor. Hindistan ve Çin’i, dikkatle takip eden Şili, aldığı dersleri uygulamaya hazırlanıyor. Diğer taraftan, genç nüfusu itibariyle Güney Amerika’nın dinamosu gözüyle bakılan Venezuela’da ekonomik veriler iyileşiyor.

Dayanıklı tüketim mamulleri dolayısıyla batıya bağımlı bir yaşam süren Latin Amerika ülkeleri, bu zinciri teknolojiyle kırmak istiyorlar. Yeraltı zenginlikleriyle önemli ölçüde nakit akışı sağlayan Şili, kuzeyin büyük devletlerinden yatırımcı ilgisini bekliyor. Şili, ABD’nin, son yıllarda H-1B çalışma vizesine getirdiği sınırlamalardan bunalan beyinleri, ciddi teşviklerle kendisine çekmeye çalışıyor. Tıpkı, Hindistan ve Çin’in yaptığı gibi. Şili’nin, nihai amacı ülkeyi dünyanın önde gelen Ar-ge merkezlerinden birine dönüştürmek.

Şili, yatırımcı ilgisini çekmek için inovasyonu standart bir unsur haline getirmeye çalışıyor. Geçmişte Hindistan, tüm dünyada, bir Amerikalının 10’da 1’i ücretle çalışmaya razı, telefonlara cevap veren dev bir çağrı merkezi üssü gibi algılanıyordu.

2000’li yıllarda kurulan Şili Ekonomik Kalkınma Ajansı(CORFO), ülkeye, özellikle yabancı bilşimcilerin ilgisini çekmek amacıyla devlet tarafından gerçekleştirilmiş bir inisiyatifti. Ajans, yabancı şirketlere ciddi kolaylıklar sağlayarak çeşitli yatırımlara aracılık etti. Bu yolla 2006’ya kadar sağlanan yatırımlar dolayısıyla Şili, 6700 kişiye istihdam ve yılda 200 milyon dolarlık bir gelir sağlamayı başardı.

Bu başarıyla daha da motive olan Şili hükümeti, bilişim yatırımcılarına sağladığı kolaylıkları daha da artırdı. 2008’e gelindiğinde Şili’nin sunduğu dış kaynak gelirleri yıllık 840 milyon doları buldu. 20 bin kişiye istihdam sağlayan sektörün, 2015’e kadar 5 milyar dolarlık bir ciroya ulaşabileceği konuşuluyor. Şili’nin elde ettiği bir başarı hikayesi, zira bu ülkedeki üniversitelerden mezun olan bilgisayar bölümü mezunlarının sayısı yılda sadece 1400 ve bunların bir çoğu akıcı İngilizceye sahip değil.

Gözlemciler, halihazırda önemli ölçüde dikkat çekmeyi başaran Şili’nin inovasyona ağırlık vererek potansiyelini daha da geliştirebileceğinde uzlaşıyorlar. Gözlemciler, Şili’nin tersine beyin göçü sağlama konusunda Çin ve Hindistan’a göre çok daha avantajlı bir durumda olduğunu belirtiyorlar. Şili ekonomisi, özü itibariyle dünyanın en liberal ekonomileri arasında gösteriliyor. Kamuda yaşanan yozlaşma oranına bakıldığında Şili bir çok ülkenin gerisinde kalıyor. Güvenli sayılailecek şehir hayatı ile ılıman iklim artıları tamamlıyor.

Tüm bu pozitif unsurların farkında olan Şili’li yetkililer, kendilerine duydukları güvenle, Amerikalılara daha ayakları yere basan tekliflerde bulunmak için fırsat kolluyorlar. Şili, sunduğu teşviklerle önümüzdeki yıllarda Silikon Vadisi’ni güneye taşırsa kimse şaşırmasın.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat