IPHaber
Son Yazılar

3G&4G


Siber suçlular akıllı telefonlara göz dikti!

Haziran 28, 2013 by admin in 3G&4G, Güvenlik, Mobil

Hızla artan sosyal medya kullanımı,ağırlıklı olarak akıllı cep telefonları üzerinden gerçekleşiyor. Ancak internet bağlantılı bu telefonların büyük çoğunluğu, fırsat kollayan siber suçluların tehditlerine karşı korumasız.


20130627093907_akillitelefon

Son dönemde sosyal medya kullanımının çok güçlü şekilde artması ve bu kullanımın ağırlıklı olarak akıllı cep telefonları üzerinden gerçekleşmesi, internet bağlantılı telefonlardaki güvenlik konusunu yeniden gündeme getirdi.

Global proaktif koruma lideri ESET’in, Slovakya merkezli bağımsız uluslararası danışmanlık şirketi United Consultants’a yaptırdığı araştırmaya göre Türkiye’de akıllı cep telefonu kullanıcılarının yüzde 56.2’si online tehditlerden korunmak için herhangi bir yazılım kullanmıyor. Dünyada ise akıllı telefonlarında güvenlik yazılımı bulundurmayanların oranı yüzde 35.9.

Hem dünyada hem de Türkiye’de masa üstü ve taşınabilir bilgisayarlarda güvenlik refleksi ve farkındalık gelişmiş durumda. Ancak tablet ve akıllı cep telefonu kullanımında aynı refleks henüz oluşmadı. Oysa internet kulanımı nedeniyle bu cihazlar tıpkı bilgisayarlar gibi dijital saldırıların hedefi durumunda. Özellikle kullanımı hızla artan Android platformu, siber suçluların son iki yıldır en çok yöneldiği alan haline geldi.

Sosyal medya kullanımının daha yoğun kullanılmasına neden olan uluslararası gelişmeler, toplumsal olaylar veya sansasyonel etkinlikler, siber suçlular tarafından harekete geçmek için fırsat olarak değerlendiriliyor. Böyle dönemlerde çeşitli oltalama teknikleriyle kullanıcılar, sahte ve virüslü sitelere yönlendirilebiliyor ve telefonlara zararlı yazılım bulaştırılmasına yönelik tuzaklara düşebiliyor. Siber suçlular, burada para edebilecek her tür kişisel veriye ulaşmaya çalışıyor.

Ne yapılmalı?
Öncelikle bilinmeyen kişilerden gelen her eklentinin açılmaması gerektiğini vurgulayan ESET güvenlik uzmanları, imkansız ve alakasız hediye-ödül vaad eden  mesajlara itibar edilmemesini istedi. Tanınmayan kişi ve numaralar tarafından gönderilen SMS’lere kesinlikle “EVET“ cevabı verilmemesi gerektiğini belirten uzmanlar, telefon kullanıcılarının bu şekilde kaynağı bilinmeyen servislere üye yapıldığı ve telefon faturalarının şişirildiği uyarısında bulundu.

Uzmanlar, sosyal medya hesaplarının cep telefonları vasıtasıyla ücretsiz ve online sosyal medya tarayıcılarıyla zaman zaman virüslere karşı taranmasını ve tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı cep telefonlarında da proaktif “Mobile Security“ çözümleriyle, tehditlere karşı önlem alınmasını öneriyor.

Kapat