IPHaber
Son Yazılar

Telekom


SGK bizi damardan tanıyacak

Temmuz 2, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

2012’den itibaren tüm hastane ve sağlık birimlerine gelen vatandaşlar, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için kimliklerini ‘avuç içi izi damar tanıma’ sistemiyle kanıtlamak zorunda olacak. SGK yeni dönemde 73,7 milyon vatandaşın şifresini çıkaracak.

Kamunun en büyük harcama kalemlerini oluşturan tedavi ve ilaç harcamalarının önlenemez yükselişi, usulsüzlükleri ortadan kaldıracak yeni bir güvenlik sistemini devreye sokuyor. T.C. kimlik numarası ile yapılan usulsüzlüklerden yorulan ve sağlık, ilaç harcamalarındaki artışı sınırlayamayan SGK, yeni dönemde 73,7 milyon vatandaşın şifresini çıkaracak. Uzun süredir sürdürdüğü çalışmaları tamamlayan SGK, Türkiye’de ilk kez tüm ülke ölçeğinde temel güvenlik önlemi olarak kişilerin avuçiçi izi-damar yapısı üzerinden kişisel biyolojik şifrelerini çıkartarak, bu şifrelerle işlem yapacak. Yeni sistemi önce kendi sanal hastanesinde deneyen, ardından da Ankara’da küçük ölçekli bir özel hastanede test eden SGK, bugünden itibaren Keçiören Araştırma, Ankara Tıp Fakültesi ve Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastaneleri’nin bazı polikliniklerinde pilot uygulamayı başlatıyor.
 
Plana göre, uygulama tüm Türkiye’de 2012 yılında zorunlu olarak uygulanmaya başlanacak. T.C. kimlik numarasına ek olarak zorunlu tutulacak uygulamaya göre, tüm hastane ve sağlık birimlerine gelen vatandaşlar, kendilerini “avuç içi izi damar tanıma” sistemiyle tanıtmak zorunda olacak. Vatandaş burada kurulacak özel cihazlara avuç içini okutacak, burada vatandaşın avuç içi damar yapısı üzerinden kişiye özel algoritması çıkarılacak ve bu “biyolojik şifre” SGK kayıtlarında depolanacak.
 
SGK Başkanı Emin Zararsız ve bazı kurum yöneticilerinin verdiği bilgilere göre, avuç içi izi damar tanıma sisteminde kişilerin damar yapısı ve damar içi kan yapısına göre sistem bir algoritma oluşturuyor. Bu algoritma, sayılar ve rakamlardan oluşan bir şifreye karşılık geliyor. Buna göre örneğin bir vatandaş avuç içini makineye koyduğunda ekranda avuç içi resmi ve o kişinin damar yolundan gelen bilgileri okuyan bir programdan çeşitli rakamlar ortaya çıkacak. Program saniyelik analiz sonrasında o kişiyle ilgili bütün bu bilgileri toplayarak hem rakamlardan hem de harflerden oluşan bir şifre ortaya koyacak. Sistem için artık vatandaş örneğin “165KJM00007” şeklindeki bir şifre olacak.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat