IPHaber
Son Yazılar

Sosyal Network


“Seninki kaç santim?”

Temmuz 9, 2011 by admin in Sosyal Network with 0 Comments

Sosyal medya, kısa sürede çok sayıda insana ulaşmayı mümkün hale getirmesi ve interaktif yapısı sayesinde sivil toplum örgütlerinin en etkili araçlarından biri haline geldi.

Greenpeace’in, “Seninki kaç santim?” kampanyası ile yavru balık avının durdurulmasını destekleyen 500,000 kişiden imza toplayarak ilgili mercilerin dikkatini çekmeyi başarması da sosyal medyanın doğru kullanıldığında ne kadar etkili sonuçlar yarattığının bir kanıtı.

Balıkçı birlikleri, üniversite temsilcileri, balıkçı dernekleri ve yetkili devlet kurumlarından oluşan danışma kurulunun kampanya için çok kritik olan 21 Haziran 2011 tarihli toplantısı, kamuoyunun gösterdiği bu tepkiden kesinlikle etkilendi. Greenpeace’in çabaları henüz istenilen sonuçları getiremediyse de toplantıdan çıkan iyi haberler arasında şunları görüyoruz derneğin websitesinde: “Balık boyları ile ilgili henüz yanlış kararlar verilmedi. Konu ilk defa sivil toplum kuruluşlarının baskısı ile gündeme taşındı ve etraflı tartışıldı. Danışma kurulu, oluşan kamuoyu baskısı nedeniyle yasal balık avlama boyları ile ilgili önümüzdeki aylarda daha detaylı çalışılacağını birkaç kez ifade etti.”

Greenpeace bir başarı yakaladı fakat kampanya henüz bitmedi! Dernek çalışmalarına hız kesmeden devam ederken sosyal medya kullanıcılarının desteğine hala ihtiyaçları var. Denizlerdeki ekosistemin bozulmaması için, balıkçılıkla geçinen aileler için, çocuklarımızın da deniz levreğinin tadını bilebilmesi için kampanyaya katılmak isterseniz adres: http://www.kacsantim.org/

Arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!

“Seninki kaç santim?” kampanyasının amacı nedir?

Dünyadaki balık rezervlerinin %76’sı tükenmiş durumda ve azalmaya devam ediyor. Olgunluk çağına gelen bir balığın her yumurtlamada binlerce balık ürettiği göz önünde bulundurulunca yavru balıkların avlanmamasının önemi ortaya çıkıyor. Türkiye’de de endüstriyel balıkçılığın artması, denetimsizlik ve henüz yumurta bırakmamış yavru balıkları avlamanın yasal olması, sağlıklı denizler ve sürdürülebilir balıkçılık için büyük tehlike yaratıyor.

Bu kampanya ile pek çok balık türünün yasal avlanma boylarının, balıkların en az bir kere yumurtlamasına izin verecek bilimsel üreme boylarına uygun olarak yeniden düzenlenmesini talep eden Greenpeace, kamuoyuna “yavru balık satın almayın” çağrısı da yaparak tüketicileri bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat