IPHaber

3G&4G


Saudi Telecom'da 4G ilgisi

Haziran 15, 2010 by admin in 3G&4G, Mobil with 0 Comments

Son dönemlerde yaşanan 3G çılgınlığı devam ederken operatör ve telefon firmaları şimdiden 4G için çalışmalarına başladı. İşte bu konuda atılan en büyük adım.

Mobil cihaz kullanıcılarının büyük ilgi gösterdiği 3G teknolojisi ülkemizde daha yeni yeni yaygınlaşıyor. Ancak dünya çapındaki tüm operatör ve telefon firmaları 4G bağlantı hızına ulaşmak için çalışmalarına başladı. Bu konudaki en iddialı projelerden biri de LTE adını taşıyor.

Her firmanın dört koldan sarıldığı LTE sayesinde 3G‘nin 4-5 kat hızda internet bağlantısı elde etmek mümkün. Bu konudaki en büyük yatırımlardan birini ise Saudi Telecom yapıyor. Türk Telekom‘un da sahibi olan firma dünyanın en büyük telekom şirketlerinden biri.

Dünyanın her yerindeki operatörlere gelecek nesil telekomünikasyon ağı çözümleri sunan dünya lideri Huawei, Ortadoğu’nun lider telekom operatörü Saudi Telecom Company (STC) gerçekleştirdiği anlaşma ile Suudi Arabistan’da Ortadoğu’nun en büyük, henüz ticarileşmemiş LTE ağını kurmak üzere görevlendirildi.

Sıradaki hedef LTE’yi ucuzlatmak

Projenin sahadaki ticari LTE veri kartlarıyla, kullanıcı başına saniyede 100 MB‘ye varan en üst sınır uydu-yer veri hızlarına olanak tanıyan ilk aşaması, başarıyla tamamlandı.

Kullanıcı sistemlerini daha uygun hale getirmek ve bit başına maliyeti düşürmek ve spektrum randımanını artırmak üzere özel olarak uyarlanmış olan, bu henüz ticarileşmemiş LTE ağının, 2010 yılının sonuna kadar, Riyad ve Dammam gibi büyük kentsel alanları kapsayacak şekilde tamamen devreye sokulması bekleniyor.

Huawei ayrıca, RTN900 serisine öncülük eden IP mikrodalga ürünlerini STC’nin LTE ana taşıyıcısına konuşlandırdı. Söz konusu ürünler, ticari LTE kullanımına ilişkin bant genişliği taleplerini bundan sonra destekleme kapasitesine sahip.

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Turkcell'de 4G/LTE çalışmaları

Dünyada hızla devam eden LTE çalışmalarına Turkcell'de katıldı. Firma bakın nasıl bir altyapıyla 4G için hazırlıklarına başladı. Cisco, iletişim ve...

Kapat