IPHaber

Genel


SAP büyümeye devam ediyor

Temmuz 25, 2014 by admin in Genel with 0 Comments

Bulut gelirlerinde elde ettiği yüzde 39’luk büyüme ve SAP HANA’nın pazarda kabul görmesiyle beraber SAP’nin “Sadeleştir stratejisi” hedeflerine ulaşıyor gibi gözüküyor.

SAP’nin büyümeleri şu şekilde gerçekleşiyor:

SAP’nin 2014 yılı için IFRS olmayan yazılım ve bulut abonelik gelirleri öngörüsü sabit kurlarda 1-1,05 milyar Euro’ya yükseldi.

  • IFRS olmayan bulut abonelik ve destek gelirleri sabit kurlarda yüzde 39 arttı. (Efektif kurlarda büyüme ise yüzde 32 oldu.)
  • IFRS olmayan bulut faturaları sabit kurlarda yüzde 37 arttı.
  • Yaklaşık 1,55 milyon birbirine bağlı şirketin ticaret yaptığı iş ağında yaklaşık 540 milyar dolarlık işlem gerçekleşiyor
  • IFRS olmayan yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirleri sabit kurlarda yüzde 8 arttı. (Efektif kurlarda büyüme ise yüzde 4 artışla 3,48 milyar Euro oldu)
  • 698 milyon Euro’luk IFRS faaliyet kârı (2013: 988 milyon Euro), yedi yıllık Versata davasına ayrılan 289 milyon Euro’luk karşılıktan etkilendi
  • IFRS olmayan faaliyet karı sabit kurlarda yüzde 7 arttı: (Efektif kurlarda büyüme ise yüzde 4 artış ile 1,24 milyar Euro oldu), sabit kurlarda IFRS olmayan faaliyet kar marjında 60 baz puanlık artış sağladı.

SAP, 2014’ün ikinci çeyreğinde bir büyüme daha kaydetti ve ana faaliyet alanında gelişimini sürdürdü. IFRS olmayan bulut abonelikleri ve destek gelirleri sabit kurlarda yüzde 39 artarken SAP, kurumsal bulutta ölçek olarak en hızlı büyüyen şirket oldu.IFRS olmayan yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirleri sabit kurlarda ise yüzde 8 arttı.

Şirket, Mayıs 2014’te gerçekleştirdiği SAPPHIRE NOW konferansında, bulut ve SAP HANA’ya odaklanarak müşterileri için iş deneyimini sadeleştirmeyi amaçladığı “Run Simple” stratejisini açıklamıştı. “Run Simple” sadeleştirme stratejisinin ilk örneği olarak; SAP Fiori kullanıcı deneyimi teknolojisi SAP standart yazılım lisanslarına dahil ederek, müşterilerine ücretsiz olarak sundu.

SAP CEO’su Bill McDermott konuyla ilgili şu şekilde konuştu: “ Bulut üzerinde işgücü yönetiminden dünyanın en büyük ticaret ağında sorunsuz işlem yapabilmeye kadar her alanda müşterilerimizin işlerini daha kolay yürütmesini sağlamak içinoluşturduğumuz buluta geçiş stratejimizi başarıyla sürdürüyoruz. Her kanaldan erişilebilen e-ticaret platformumuzla müşteri bağlılığını yeniden tanımlıyoruz. Tüm bunları SAP HANA’dan güç alan Bulut Şirketi olma hedefimizi pekiştirmek adına gerçek zamanlı olarak yürütüyoruz.’

SAP CFO’su Luka Mucic ise şunlarısöyledi : “IFRS olmayan yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirlerinde sabit kurlarda %8 büyüme ile, yılın tamamına ait öngörülerimizin ötesinde güçlü bir büyüme sağlıyoruz. IFRS olmayan EPS’de çift haneli bir büyüme sağlayarak IFRS olmayan faaliyet karında sabit kurlarda %7’lik bir büyüme ile kârlılığımızı artırmaya devam ediyoruz. Bulut alanında büyümeye devam ederken, 2014 yılının tamamında IFRS olmayan bulut abonelikler ve destek geliri hedeflerimizi sabit kurlarda 1000-1050 milyon Euro’ya yükselttik.”

SAP, müşteri bağlılığını yeniden tanımlıyor. SAP Cloud for Sales ürünü ve her kanaldan hizmet gerçekleştiren e-ticaret platformu Hybris, yazılım geliri ve bulut abonelikleri ve destek geliri açısından üç haneli bir büyümeyi gerçekleştirdi.

SAP, birbirine bağlı yaklaşık 1,55 milyon şirket ile global bir “Ağ Ekonomisi” (Network Economy) oluşturuyor. Son 12 aylık Ariba işlem hacmi, yaklaşık 540 milyar dolara ulaştı. Fieldglass’ın şirkete dâhil olması SAP’nin ağ özelliklerini arttırıyor.

SAP HANA, tüm SAP çözümlerini bulutta tek bir iş platformuna aşılamak üzere kurulan “Run Simple” stratejisinin merkezinde yer alıyor.

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, konuyla ilgili şunları söyledi: “Tüm bölgelerde olduğu gibi Türkiye’de de hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyoruz. Dünyadaki mevcut ekonomik ortama ve güçlü kur dalgalanmalarına karşın, IFRS olmayan faaliyetlerimizde bulut alanında çift haneli büyümemizi sürdürdük. Geniş çözüm yelpazemiz ve sunduğumuz yenilikçi teknolojilerle her sektörden müşterilerimizin işlerine değer katmaya devam ediyoruz.”

Şirket, 2014 yılına ait küresel hedeflerini güncelledi.

Şirket, 2014 yılının tamamında IFRS olmayan bulut abonelikler ve servis gelirinin sabit kurlarda 1000 – 1050 milyon Euro (daha önce 950 – 1000 milyon Euro) olmasını beklemektedir (2013: 757 milyon Euro). Bu aralığın üst kısmı, yüzde 39’luk bir büyüme oranını temsil etmektedir.

  • Şirket, 2014 yılının tamamında IFRS olmayan yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirinin sabit kurlarda yüzde 6 ile yüzde 8 artmasını beklemeye devam etmektedir (2013: 14,03 milyar Euro).
  • Şirket, 2014 yılının tamamında IFRS olmayan faaliyet karının 5,8 – 6 milyar Euro aralığında olmasını beklemeye devam etmektedir (2013: 5,48 milyar Euro).

Source: BTHABER

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
YHT hattında kesintisiz iletişim

Avea, bugün hizmete girecek olan Ankara – İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattındaki kapsama çalışmalarını tamamladı. Hat, kesintisiz ses ile...

Kapat