IPHaber

Genel


Santrallerin evriminde son durak ; Soft PBX

Haziran 26, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

VoIP teknolojisinin ilk uygulamalarının görüldüğü 90’lı yıllardan bugüne inanılmaz gelişmeler ile karşılaştık. Gerek bilgisayarlara takılan kartlar gerekse router lar üzerinde bulunan modüller aracılığı ile yapılan uygulamalar, teknolojinin yeni olması ve bağlantılardaki kısıtlı imkanlar sebebiyle pek verimli olmuyordu. Bugün ise artık internet kullanıcıları arasında enaz 1 kere internet üzerinden sesli görüşme yapmayan kalmamıştır. Hatta pek çoğumuz gerek iş gerekse özel yaşantımızda yoğun bir şekilde görüşmelerimizi internet teknolojilerini kullanarak yapıyoruz.

VoIP’nin kurumsal anlamda hayatımıza girmesi ise gateway olarak adlandırılan dönüştürücüler ile başlarken günümüzde artık VoIP teknolojisi birçok santral’in yapısı içerisinde bulunuyor. Bu teknolojinin “Legacy PBX” olarak adlandırılan klasik santrallerde uygulaması bulunduğu gibi yeni teknolojileri desteklemek amacıyla santral uygulamalarının evrimi sonucu ortaya çıkan “SoftPBX” ler üzerindeki uygulamaları da yaygındır.

Peki nedir SoftPBX? Soft PBX basit anlamda klasik santrallerin elektronik veya mekanik olarak gerçekleştirdiği fonksiyonları (Çağrının cevaplanması, transfer v.b.) tamamiyle yazılım temelli olarak bu iş için özel tasarlanmış elektronik devreler kullanmadan gerçekleştiren PBX platformları için kullanılan bir terimdir.

Santral fonkisyonlarını yazılım ile yerine getirmesi sebebiyle birçok yeni teknoloji kolayca adapte edilebilmektedir. Aynı zamanda günlük işleriniz için kullandığımız muhasebe yazılımları, CRM yada ERP uygulamaları gibi bir çok farklı platform ile entegre edilebilirler. Hatta son senelerde birçok şirketin gündeminde olan süreçler ve süreçlerin optimizasyonu; bir kenarda kendi başına çalışan telefon santrallerinin artık süreçlerin bir parçası haline gelmesine ve SoftPBX platformları sayesinde de otomasyonun sağlanmasına yolaçmıştır.

Bu platformlar üzerinde önceleri sadece büyük ve maliyetli sistemler üzerinde bulunan Callcenter (Çağrı Merkezi) veya IVR (Interactive Voice Response) gibi uygulamaları bulmak da mümkün oluyor. Bu uygulamalar sayesinde müşterilerinizle ilişkilerinizi düzenlemek için küçük kapasitelerde çağrı merkezleri yaratmanız ve çağrı merkezinizin performansı ile ilgili raporlar almanız mümkün. Ayrıca rutin olarak yapılan bazı işlemleri IVR uygulamaları sayesinde insandan bağımsız hale getirerek kendi kaynaklarınızı verimli kullanmak ve müşterilerinize hızlı yanıt vermek gibi avantajlara sahip olabiliyorsunuz.

SoftPBX ler verimlilik ve otomasyon bakımından birçok avantaj sunmakla birlikte Klasik PBX lere göre fiyat-özellik karşılaştırmasında ciddi maliyet avantajı da sağlamaktadır. SoftPBX ler üzerinde gerçekleştirilen bir çok fonksiyona (Robot Operatör, Çağrı Kaydı, Raporlama v.b.) çok daha düşük maliyetlere sahip olunmaktadır. Bununla beraber yönetim kolaylığı sayesinde sistemin yönetimi için kaynak ihtiyacını minimize etmektedir.

Alıntı: http://www.cwiz.com.tr/icerik/teknoloji_devam.htm

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Kelebek etkisi

Kelebek etkisi bildiğiniz üzere Kaos teoremine dayanan bir deyim. Anlattığı ise bir kelebeğin kanat çırpışının kilometrelerce ötede bir fırtınaya sebep...

Kapat