IPHaber

ISP


Santrale yakınlığa göre internet ücreti ödeme tartışılıyor.

Ekim 8, 2010 by admin in ISP, Telekom with 0 Comments

Türk Telekom’un hazırladığı “Yurtiçi Sayısal Kiralık Devre Hizmetlerinde Mesafe Bazlı Yeni Tarife Teklifi”, kamuoyu görüşü alınmak üzere Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK) web sitesinde yayınlandı. 22 Ekim 2010 tarihine dek askıda kalacak olan yeni tarife teklifi ile pek çok indirim sağlanacağı iddia ediliyor.

Leased Line olarak bilinen kiralık devreler, müşterinin özel kullanımına ayrılmış, iki uç arasında noktadan noktaya sabit ve sürekli bilgi transferini fiziksel katmanda (Layer 1) gerçekleştiren data devresi anlamına geliyor. Şirketler özellikle son dönemde artan data iletim hizmetleri için kendilerine atanan bu özel ve “temiz” hatları kullanmaktalar. Bu sayede ADSL, VDSL gibi ortak kullanıma açık, hızda dalgalanma olan hatlardan kaçınarak kesintisiz ve sürekli data iletimi sağlayabilmekteler.

Kiralık Devre uygulaması ilk olarak Haziran 2004’te başlamıştı [1]. O tarihte adı Telekomünikasyon Kurumu (TK) olan regülatör yapının Türk Telekom ile ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar neticesinde maliyet esaslı olarak belirlenen “yurtiçi sayısal kiralık devre tarifeleri” açıklanmıştı.

Bilindiği gibi Internet Servis Sağlayıcıları 2001 yılında Rekabet Kurumu’na yaptıkları başvuruda tarifelerin maliyet bazlı belirlenmesini istemişler ve Rekabet Kurumu 2002 yılında verdiği gerekçeli kararında Türk Telekom’dan tarifelerini maliyet bazlı yapmalarını istemişti. Aradan 3 yıl geçtikten sonra yani 2004’te maliyet bazlı olarak açıklanan tarifede büyük indirimler söz konusu olmuş, özellikle yüksek hızlı ve uzak mesafeli kiralık devre tarifelerinde %50’ye varan indirimler gerçekleştirilmişti.

Türk Telekom’un yeni düzenlediği Yurtiçi Sayısal Kiralık Devre tarifesinde bir takım yenilikler göze çarpıyor. Mevcut tarifede kiralık devre hizmeti, kullanıcının bağlantı talep ettiği iki noktanın konumuna göre aynı santral, farklı santral, il içi ve iller arası olmak üzere dört farklı kademeye ve 64 kbit/s ile 10 Gbit/s arasında farklı iletim hızlarına göre ücretlendiriliyor.

Yeni tarife teklifinde ise iller arası olarak nitelenen kategori de kendi içinde mesafe bazlı olarak grup ve tiplere bölünmüş. Yeni tarife teklifinde İller arası Kiralık Devrelerin fiyatlama modelinde, 81 ilin birbirlerine olan uzaklıkları esas alınarak iller mesafeye göre anlamlı 4 adet gruba ayrılmış durumda. Toplamda 81×81=6561 adet mesafe, illerin birbirlerine olan uzaklıkları sıfır kabul edilerek ve bu noktalar hesaplama dışında bırakılarak 4 gruba atanmış. İlk grup birbirlerine en yakın iller grubunu, 4’üncü grup ise en uzak iller grubunu temsil ediyor.

Yeni oluşturulan mesafe bazlı tarifelerde Aynı Santral, Farklı Santral ve İl içi tarifelere uygulanacak indirim oranının %13,8 olacağı belirtilirken İller Arası hizmet için mesafeye dayalı olarak %14,8 ile
%0,8 arasında değişen indirim oranları öngörülüyor. İlgili yeni tarife teklifine BTK’nın resmi web sitesinden ulaşılabilir.

Tagged , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Cepte yazılım geliştirip satmak çok kolay

Gelişen teknoloji temel düzeyde bilgisayar kullanım bilgisine sahip kişiler,Bircom tarafından geliştirilen Phonsai ile tüm cep telefonlarına uyumlu mobil yazılım geliştirebiliyor.Kişi...

Kapat