IPHaber

Genel


Sangoma, Dünyanın En Büyük Santral Firması FreePBX’i satın aldı.

Ocak 7, 2015 by admin in Genel, Manşet

Sangoma, dünya genelinde 1 MİLYON’dan fazla kurulu sistem ve aylık devreye alınan 20.000 yeni santral kurulumu ile telekom endüstrisinin en büyük santral ekosistemini oluşturan FreePBX‘i satın aldı.

Yazılımsal ve donanımsal olmak üzere ağ tabanlı telefon altyapıları konularında lider üreticilerden Sangoma Technologies Corporation, yeni yıla önemli bir satın alma haberi ile giriş yaptı. Sangoma Technologies, FreePBX ve Schmooze şirketlerinin tüm hisselerini satın aldı.

Kanada merkezli yönetilen Sangoma’nın CEO’su Bill Wignall satın alma ile ilgili verdiği demeçte “Son yıllarda, Sangoma piyasaya yeni ürünleri tanıtmaya ve daha geniş müşteri segmentine uygun bir ürün portföyü sunmaya odaklanmıştır. Bu satın almalar ürün portföyü genişlemelerine katkıda bulunacak, mevcut partner yapısına daha fazla fırsat sağlayacaktır.” dedi. 

12 yıldan bu yana ağ tabanlı telefon (VoIP- Voice over IP) altyapıları konularında distribütörlük faaliyetlerinde bulunan Sangoma Türkiye Tek Distribütörü Empatiq İletişim Teknolojileri Genel Müdürü Aykut Sağlam “Sangoma, mevcut sunduğu gateway, telefon kartı, ses güvenliği için SBC ve Microsoft Lync ekosistemine uygun ürünleri arasına santral yazılımını da ekleyerek iş ortaklarımıza kendi santral sistemlerini kurgulama imkanı sağlayacak. Zaten hali hazırda bir çok FreePBX yazılım geliştiricisi Sangoma ürünlerini kullanıyor. FreePBX yazılımının, ürünlerinin ve iş ortaklarının Sangoma ailesine katılmasından dolayı çok memnunum.”

FreePBX’inde dahil olduğu Schmooze’a ait ürün grubu, önümüzdeki yıl boyunca Sangoma portföyünün ayrılmaz bir parçası haline gelmesi bekleniyor. Bu satın alma ile FreePBX yeteneklerinin geliştirilmesinde ivme sağlanacaktır. Ayrıca, FreePBX çözümleri içindeki Sangoma SBC işlevselliğini birleştirmesi ve Sangoma teknolojilerin entegrasyonuna neden olması bekleniyor.

Schmooze CEO’su Tony Lewis, “Sangoma uzun yıllar boyunca açık kaynak telekom alanında bir öncü olmuş ve Asterisk®’in güvenilir VoIP teknolojisi haline gelmesine önemli katkısı olmuştur. FreePBX bugüne değin dünya genelinde 1 MİLYON kurulu sistem ve aylık devreye alınan 20.000 yeni santral kurulumu ile telekom endüstrisinin en büyük santral ekosistemini oluşturmaktadır. Sangoma iş birliği sayesinde, telekom alanındaki 30 yılı aşkın tecrübesi olan bir şirketin istikrar ve güveninini FreePBX’e katacaktır. Ayrıca tüm FreePBX kullanıcılarının bu işbirliğinin oluşturacağı yeni fırsatlardan memnun kalacağına inanıyoruz.”

Tagged , ,

Related Posts

Önceki yazıyı okuyun:
Mevcut Çağrı Merkezi Analizleriniz, Müşteri Etkileşiminizin %95’ini Gözden Kaçırıyor Olabilir Mi?

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğimiz “İş Yükü Optimizasyonunu Modern Hale Getirmek İçin En Önemli 10 Strateji” konulu web seminerimizde, müşteri deneyimini ve...

Kapat