Sakarya Üniversitesi eğitim kaynaklarını LMS ile OpenSource dünyasına açtı

0
20

Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı Uzaktan Eğitim Merkezi’nin uzun süredir kullandığı ve Advancity isimli, e-öğrenme alanında faaliyet gösteren şirketin geliştirdiğiAkademik LMS isimli web tabanlı uygulamanın, bundan böyle açık kaynak kodlu olarak tüm yüksek öğretim kurumlarına ve bilimsel çalışmalara açıldığı duyuruldu.

AkademikLMS; yüksek lisans, lisans ve ön lisans eğitimleri konusunda uzaktan eğitim öğrencilerine (ya da ders destek amacıyla örgün öğretim öğrencilerine) eşzamanlı ve eşzamansız, kendi kendine eğitim hizmetleri sunmaya yarayan bir yazılım. Yazılımın, başta üniversitelerin kayıt sistemleri olmak üzere, gerekli süreçler ve sistemlerle iç içe çalışabilirliği önemliözellikleri arasında.

20 Ağustos günü SAÜ’de yapılan, SAÜPORT yazılımını açık kaynak kodlu olarak yayma kararı tanıtım toplantısındaverilen bilgiye göre, AkademikLMS uygulaması bundan sonra SAÜ ve Advancity işbirliğiyle açık kaynak kodlu olarak geliştirilecek. Adı AkademikLMS olarak belirlenen uygulamanın, yurtiçindeki üniversitelerle ücretsiz olarak paylaşılması kararı alındı.

 

Akademik LMS’nin niteliği

SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer ELMAS‘ın Türk eğitim sistemine uygun, otomasyon sistemine ve taşınabilir teknolojilere uyumlu, dengi Sakai ve Moodle’ın çok üstünde olarak tanımladığı Akademik LMS’nin, Türkiye’de henüz oluşmamış uzaktan eğitimle ilgili bir standart oluşturması ve yakında kurulacak olan üniversiteler arası birlikteliğin, Akademik Öğretim Yönetim Sistemi’ni kurmasına öncülük edeceği düşünülüyor. Üniversitelerinin 13 yıldır uzaktan eğitim faaliyetlerini sürdürdüğünü, ancak önceden kullandıkları yabancı kökenli yazılımların Türk yüksek öğretim yapısına uyum göstermediği, fakat 2 yıldır üzerinde çalıştıkları Akademik LMS isimli yazılımın bu boşluğu dolduracağı, ELMAS‘ın sözleri arasında yer aldı.

AkademikLMS içerik, sanal sınıf ve eğitim yönetim sistemini yönetilebilmeyi, tek muhatapla tüm uzaktan eğitim sistemini yürütebilmeyi, üniversitelere uygun sorumluluk paylaşımı ve görev dağıtımı yapabilmeyi sağlamasının yanında staj, öğrenci işleri gibi işlemlerin takibini yapmaya olanak sağlayarak uzaktan eğitim öğrencilerine de büyük kolaylıklar sağlıyor. Bunun yanında öğrenci işleri uygulamalarıyla uyumu, gelişmeye açık oluşu ve hâlihazırda kullanılan, oturmuş bir yapıya sahip olması uygulamanın faydaları arasında.

 

İzin belgesi ve haklar

Uygulamanın wiki sayfasından edindiğimiz bilgilere göre teknik ayrıntılarına değinmeden önce, telif durumundan ve uygulamanın oluşturucularından söz edelim: Karara göre uygulama, GNU Genel Kamu Lisansı ile dağıtılacak. Değişiklik yapmak ve ticari eğitim hizmeti vermek buna göre mümkün. Akademik LMS markasının haklarıysa Caz Bilişim’e ait. E-posta listesi ve çevrim içi belgelemeler gibi ücretsiz erişilebilen desteğin haricinde destek almak ve özel uygulama birimleri (modülleri) edinmek isteyenler için şirket, ticari destek hizmetleri sunuyor.

Uygulamanın bundan sonraki gidişatıyla ilgili kararlar, sonbaharda Sakarya Üniversitesi’nde yapılacak olan çalıştayla bundan sonra kurulması planlanan birliktelikle belirlenecek. Buna göre yazılımın yaygınlaşması ve dünyaya açılması planlanıyor. Birlikteliğe katılacak üniversiteler, hem uygulamaya yön verebilecek hem de ürünü akademik araştırmalarında kullanabilecek. Yılda dört kez yapılması planlanan Akademik LMS strateji toplantılarına katılmak, oy kullanma hakkına sahip olmak ve yol haritasında söz sahibi olmak isteyen birliktelik katılımcılarında, YÖK’e bağlı bir devlet veya vakıf yüksek öğretim kurumu olmak, en az iki üye tarafından referans verilmek ve birlikteliğe katılma ve yıllık aidat ücretlerinin ödenmesi şartı aranıyor.

 

Açık kaynak ama Microsoft teknolojilerine bağımlı

Belirtmek gerek ki, uygulamanın kaynak kodlarına serbest erişim, şu an için mümkün değil. Sebebi, uygulamanın genel ağ sayfasında şöyle belirtilmiş: “AkademikLMS’in bir anda fazla yaygınlaşması istenmemektedir. Yavaş yavaş geliştirici topluluğu oluştukça büyümesi daha sağlıklı olacaktır diye düşündüğümüz için böyle bir kademeli geçiş yapıyoruz.

Önceden kaynak kodunu edinmek isteyenler için “basvuru_et_akademiklms.org” adresine ad, soyad, kurum, görev ve telefon bilgileriyle yapılacak başvuruların değerlendirileceği ve bu yolla kaynak kodunun ulaştırılacağı, ürünün “İndirin” isimli genel ağ sayfasında verilen bilgiler arasında. 2011 Şubat’ından itibaren ise Akademik LMS’nin kodu herkese açık hale gelecek.

Uygulamanın SourceForge üzerindeki sayfasında da görüldüğü gibi, belgelendirmeler henüz tamamlanmamış ve e-posta listesi gibi destek yollarına henüz beklenen katılım gerçekleşmemiş. Öyle ki kimi sanal ortamlarda edilen sitemlere göre bunun nedeni, kademeli olarak uygulanması düşünülen yöntem.

Uygulama, çalışabilmek için Microsoft Windows tabanlı bir işletim sistemine ve IIS sunucu yazılımına ihtiyaç duyuyor. Bunun yanında .NET 3.5 çatısının gerektiği ve veritabanı için de Microsoft SQL Server 2008’in kullanılması gerektiği,wiki sayfasına girilen bilgiler arasında. Bu yönden bakıldığında, yazılımı kullanmak isteyen yüksek öğretim kurumları altyapı masrafları için görece yüklü lisans ücretleri ödemek zorunda.

 

Sonuç

Hâlihazırda kullanılan ve işlemleri yürüten bir uygulamanın kodlarının açılması ve üniversitelerin kullanımı ile bilimsel çalışmalara ücretsiz sunulması kayda değer, olumlu bir gelişme. Uygulamanın faydaları ve nitelikleri olarak sayılan maddelerin, denklerine göre ne kadar gerçeği yansıttığı/yansıtmadığı, onları kullanan ve/veya Akademik LMS’yi kullanan eğitim bilimcilerin yapacağı açıklamalardan anlaşılacak ve değerlendirilecek bir sonuç.

Uygulamanın çalıştırılması ve geliştirilmesi için ihtiyaç duyulan kapalı, sahipli ve ücretli yazılımların kullanılması zorunluluğu, özgür yazılım geliştiricilerinin ve savunucularının pek alışık olmadığı bir durum. Ticari amaçla çalıştırmak bir yana, kamu yararına geliştirmek için dahi ücretli yazılım geliştirme ortamlarına ve altyapılarına ihtiyaç duyan Akademik LMS uygulaması, bu yönüyle geliştiricilerin ve gönüllülerin katkılarını kısıtlayabilir hatta özgür yazılım geliştiricilerinin tepkisini çekebilir.

Dileriz ki yurdumuzda üniversiteler, en ufak yazılımlardan karmaşık yazılımlara kadar tüm yazılımlarını kendisi özgür ve açık kaynaklı olarak geliştirsin ve bunları özgürce öğrencilerin, akademisyenlerin kullanımına açsın. Üniversitelerimiz bünyesinde geliştirebileceği, iyileştirebileceği ve sürdürebileceği nice uygulamayı ya satın alıyor ya da her yıl azımsanmayacak miktarda bakım masrafı ödüyor. Şirketlerin eğitim kurumları için düşük fiyattan veya ücretsiz olarak sunduğu yazılımlar her ne kadar maliyetsiz gibi gelse de, dünyanın takip ettiği çizgiyi düşünürsek, tekelleşmeye neden olmayacak, gelişmeye ve değişmeye açık her uygulamayı izlemekte, kullanmakta ve kurumlarda kullanılmasına olanak sağlamakta fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.