IPHaber

Genel


Sabitte numara taşıma 10 Eylül`e ertelendi

Ağustos 4, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Şehiriçi sabit telefon iletişiminde Numara Taşınabilirliği uygulaması 10 Eylül 2009 tarihine ertelendi.

Türk Telekom’un verdiği ses hizmetine alternatif şirketler olarak UMTH firmaları 17 mayıs 2004 tarihinde şehirlerarası ve uluslar arası telefon hizmeti vermeye başladı. Bugüne kadar şehirlerarası ve uluslar arası telefon hizmetinde yazlık hat, standart hat tarifelerine kapalı olması ve pazarın yüzde 73’ünü oluşturan şehir içi ses hizmetlerinin de bunlara ilavesi ile özelleşmenin ana amacı olan tam rekabet pazarda oluşturulamıyordu.

Yeni Elektronik Haberleşme Kanunu (EHK) gereğince, şimdiye kadar rekabete kapalı tutulan ve pazarın yüzde 73’ünü oluşturan şehiriçi telefon hizmetleri, başka bir deyişle 4,5 milyar TL’lik bölüm de 10 Mayıs 2009 tarihinden itibaren STH lisansının verilmesiyle yasal olarak rekabete açıldı.

Çeşitli sektörden uzmanlar , şehir içi görüşmelerinin rekabete açılması kadar, taşıyıcı seçimi, sabitte numara taşınabilirliği, kullanıcının istediği işletmeciden numara alması gibi çalışmalarında bir an önce yapılması gerektiğini gerek konferanslarda gerekse kişisel olarak basına açıkladılar.

Bu rekabeti destekleyecek Numara Taşınabilirliği uygulamasıyla ilgili olarak bir önceki yönetmelikte 9 Mayıs 2009 olarak belirlenen tarih, 2 Temmuz 2009’da çıkan yeni yönetmelikle birlikte 10 Eylül 2009 tarihine ertelendi.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) bir yazılı açıklama yaptı :

“Yönetmeliğe göre 10 Eylül’den itibaren tüketici abonesi olmak istediği alıcı işletmeciye yazılı olarak, müşteri hizmetlerini arayarak, İnternet aracılığı veya diğer yollar ile başvurarak numara taşıma talebinde bulunabilecek. Abonenin bu talebi sırasında taşınmasını istediği numarayı, kimlik bilgilerini, verici işletmeci bilgisini, irtibat bilgilerini ve tercih ettiği taşıma zamanını bildirmesi ve işletmeci ile taşıma işleminin gerçekleşmesinden itibaren geçerli olacak şekilde abonelik sözleşmesi yapması gerekiyor.”

Açıklamada, sabit numara taşınabilirliğinin tam ve kolaylıkla uygulanabilmesi için yeni işletmecilerin sabit telefon hatlarını kullanabilmelerine imkan tanıyacak “Toptan Hat Kiralanması”, “Yalın ADSL” konularında düzenleme yapılması ve “Yerel Ağın Paylaşıma Açılması” uygulamalarının da kolaylaştırılması gerektiği vurgulandı.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Sabite 5 işletmeci başvurdu

BTK Başkanı Acarer, 5 işletmecinin numara almak için Kuruma başvurduğunu bildirdi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer,...

Kapat