IPHaber

Genel


Sabit telefonlarda da numara taşınabilecek

Ağustos 23, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

Cep telefonu kullanıcılarının numara değiştirmeden farklı bir operatöre geçmelerine imkân tanıyan numara taşınabilirliği uygulamasının kapsamı genişletiliyor.

Turkcell, Vodafone ve Avea tarafından test aşamaları başarıyla sonuçlanan sistem, mobilden sabit telefona taşınıyor. Buna göre, Türk Telekom’un aboneleri istedikleri takdirde internet üzerinden hizmet veren alternatif operatörler üzerinden telefon bağlantısı gerçekleştirebilecek. European Telecommunication Holding Üst Yöneticisi Şevki Kuyulu, başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde yaygın olarak kullanılan söz konusu uygulamanın 2009’da Türkiye’de de başlayacağını ifade ediyor. Kuyulu, “Türk Telekom’un müşterilerini kendimize taşıyacağız. Görüşmeleri internet üzerinden sağlayacağımız için maliyet çok aşağı çekilecek ve herkes daha ucuza görüşecek.” dedi.

Pazara 1045, 1095, 1056 gibi yenilikçi ürünler sunarak sektörde rekabeti tetikleyen alternatif operatörler, rotayı sabit telefona çevirdi. Şevket Kuyulu, kasım ayında başlatılması planlanan numara taşınabilirliği sistemini bilgisayar üzerine taşımakta kararlı olduklarını belirterek, Türk Telekom’un müşterilerinin istedikleri takdirde numarasını değiştirmeden alternatif operatöre yönelebileceğini söyledi. Müşteriye yeni bir numara verme yetkisinin de kendilerine verildiğini aktaran Kuyulu, bürokratik engellerin tamamen aşılması halinde uygulamanın 2009’da başlayacağını kaydetti. Özellikle Almanya’da bu sisteme yönelik taleplerin giderek arttığını ifade eden Kuyulu, bunun yanında paket ürünlerin de sunulacağını açıkladı. Almanya’da aylık 39 Euro’ya ses görüşmelerinin gerçekleştirildiğine, benzer paketleri Türkiye’de de sunacaklarına işaret eden Kuyulu, müşteriye tek faturanın ulaştırılacağını aktardı. “Biz hattı Türk Telekom’dan satın alacağız. Böylece abonemize numara da verebileceğiz. Özellikle tek fatura üzerinde duruyoruz. Böylece pazarda rekabet şartları da eşitlenmiş olacak.” diyen Kuyulu, Almanya’da Mobi DSL ürünü sayesinde hızlı internetle beraber müşterilerin Deutsche Telekom’a ihtiyaç duymadan görüşmelerini yapabildiğini söyledi.

Yabancı sermaye girişi için ortamı hazırlamak şart

European Telecommunication Holding CEO’su Kuyulu, hem Avrupa hem de Türkiye telekomünikasyon pazarını yakından tanıdıkları için sıkıntıları çok net görebildiklerini belirterek, sektörde gerekli düzenlemelerin hızlı şekilde yapılmasını istedi. Düzenlemelerdeki gecikmeler sebebiyle yabancı yatırımcıların Türkiye’deki alternatif telekom sektörüne ilgi göstermediklerine dikkat çeken Kuyulu, şöyle konuştu: “Serbestleşme konusunda gerekli mesafenin daha hızlı alınması, alternatif işletmecilerin çok daha yüksek yatırımlarla pazara girmesinin önünü açacak. Türkiye’de son yıllarda birçok sektörde yabancı sermaye girişi yaşanırken, alternatif telekom alanında ciddi bir yabancı yatırım olmaması bu konuda atılması gerekli adımları gösteriyor. Üst Kurul tarafından hayata geçirilen tüm gelişmelere rağmen, büyük sabit telekom yatırımcıları Türkiye’yi halen cazip bir pazar olarak görmüyor.”

Millenicom yüzde 32’lik büyüme gerçekleştirdi

European Telecommunication’a bağlı alternatif operatör Millenicom Türkiye, yılın ilk yarısında yüzde 32’lik büyüme kaydetti. Şirketin ilk altı aylık cirosunu 26 milyon dolar olarak açıklayan holdingin CEO’su Şevki Kuyulu, yıl sonu toplam ciro hedefini 75 milyon dolar olarak bildirdi. Şirketin 2009 hedefi ise 150 milyon dolar. European Telecommunication ise bu yılın ilk altı ayı için 73 milyon dolar ciro kaydetti.

‘Herkese ayrı dahili numara vererek 70 milyona ulaşacağız’

Konsolide gelirlerini yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 arttıran Türk Telekom, 5 milyar yeni lira kâr açıkladı. Şirketin faaliyet kârı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artarak 1 milyar 351 milyon yeni liraya çıktı. 70 milyon nüfusa ulaşmak istediklerini belirten Türk Telekom İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany, ancak bu nüfusun yüzde 5 veya 10’unun 3G’yi tercih edebileceğini, WiFi ve Edge ile 65 milyon kullanıcıyı hedeflediklerini söyledi.

Türk Telekom ve Avea’nın 2008 birinci yarıyıl finansal sonuçları İstanbul’da düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Türk Telekom’un net kârı yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10 artarak 627 milyon yeni liraya çıktı. Şirketin ilk yarı itibarıyla net kârı 1 milyar 26 milyon yeni lira olarak gerçekleşti. GSM müşteri sayısı yılın ikinci çeyreğinde 485 bin adet net artış ile yılın ilk yarısında toplam olarak 1,1 milyon artarak 11 milyona ulaştı. Net yeni ADSL sayısı 700 bin artış göstererek 5,2 milyona çıktı. ADSL gelirleri 2008 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 artarak 791 milyon yeni lira oldu. Türk Telekom ve Avea’nın 2008 birinci yarıyıl finansal sonuçlarının açıklandığı toplantıda konuşan şirketin CEO’su Paul Doany, Türk Telekom’un Kırgız Telekom ihalesine hazırlandığını söyledi. Doany’nin verdiği bilgiye göre, Türk Telekom’un ‘Wi-Phone’ hizmeti sayesinde artık aile içinde herkesin ayrı bir dahili numarası olacak, evlerde de telefona şirketlerde olduğu gibi sesli sistem cevap verecek. Sesli cevap sistemi, arayan kişiyi görüşmek istediği şahsa yönlendirecek. Bu hizmetten faydalanabilmek için evdeki aile bireylerinin Wi-Fi destekli telefona ya da internet bağlantısı yapabilen bilgisayara sahip olması gerekiyor. Türk Telekom’un toplantıda tanıtılan diğer bir uygulaması da ‘WiRO’ servisi oldu. Servis sayesinde şirket çalışanları ya da bireysel kullanıcılar, Wi-Fi destekli cep telefonları ile SIM kart takılı olmadan da telefonla görüşebilecek. Aynı şekilde internet bağlantısı yapabilen bilgisayarlar üzerinden de tüm mobil ve sabit operatör numaralarını aramak mümkün olacak. Bu kullanıcıların yurtdışındayken ev ya da iş telefonlarını gittikleri her yere yanlarında taşıyormuş gibi ‘uygun’ fiyatlarla konuşabilecekleri WiRO ile yapılacak tüm görüşme ücretlerinin ev ya da iş telefonu tarifesinden hesaplanacağı ve aynı telefonun faturasına yansıtılacağı bildirildi.

Avea Genel Müdür Cüneyt Türktan ise GSM pazarı yüzde 11 büyürken, Avea’nın yüzde 24 oranında büyüdüğünü, 11 milyon aboneye ulaştıklarını açıkladı. Abone kaybında azalma sağladıklarını vurgulayan Türktan, şirketin 1 milyar 17 milyon yeni lira gelir elde ettiğini kaydetti. Çağrı kesilme oranında yüzde 27’lik bir azalma olduğunu ifade eden Türktan, abone başı gelirde artış sağladıklarını söyledi. Türktan, 3G ihalesine, ‘fair play’ anlayışı olmadığı için daha önce girmediklerini, bugün bu konuda hazırlıklarının sürdüğünü ve şirket olarak ihaleye katılacaklarını bildirdi

Tagged , , , , , , , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
5 adımda numara taşıma

Cepte ilk numara operatörler arasında başarıyla taşındı. Aboneler başka operatöre işte böyle geçebilecek. Abonelerin numaralarını başındaki kodu ile birlikte, tercih...

Kapat