IPHaber

Genel


Sabit numara taşımaya dikkat!

Eylül 20, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Belki basından takip etmiş olabilirsiniz; 10 Eylül 2009 tarihi itibariyle aynen GSM’de olduğu gibi, sabit telefonlarda da artık operatör değiştirmek mümkün hale gelmiştir. Yani artık santralinize bağlı Türk Telekom numaralarınızı, bir alternatif telefon şirketine (Borusan Telekom, Global Telekom, Koç.net, Tellcom, Turk.net vb.) taşımanız mümkün hale geldi.

Sabit numaraların taşınabilirliği ile, artık bu sabit ücretlerde de tasarruf elde etme imkanı doğuyor. bir ISDN PRI devre için, üzerinde alınan ek servisler ve vergiler dahil olarak ayda 1000 TL’ye yakın bir ücret ödendiği düşünülür ise, sabit numaraları bir alternatif operatöre taşıyarak elde edilebilecek tasarrrufun boyutunun hiç de önemsiz olmadığı anlaşılabilir.

ANCAK,
Sabit numaraların taşınması hakkında şu an için pek çok belirsizlik bulunmaktadır.

Operatörlerin “Daha az sabit ücret” önerisini hemen kabul etmek mantıklı mı yoksa gelen çağrı üzerinden para kazanabileceğimiz bir dönem başlıyor olabilir mi? Numaranızı taşıdığınızda sizi arayanlar eskisine göre daha pahalı veya ucuza mı konuşacaklar? Numarasını aynı operatöre iki abone arasında daha ucuza konuşabilecek mi? Tüm bunların yanıtını almadan uzun dönemli bağlıyıcılık taşıyan anlaşmalara girişmemenizi öneriyoruz.

Konuyla ilgili yorumlarımızı Facebook’daki “Telefon Gideleri Nasıl Azaltılır” isimli grubumuzda oluşturduğumuz “Sabit Numara Taşınabilirliği” başlığı altında ( http://www.facebook.com/topic.php?uid=38182352463&topic=11008 ) bulabilirsiniz.

Selamlar
Tolga Gündüz

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Sabit hatlarda numara taşıma başladı

Cep telefonlarında numara taşınabilirliği uygulamasının hizmete girmesinden 6 ay sonra sabit hatlarda da numara taşınabilirliği hizmetinin yürürlüğe girmesi için yasal...

Kapat