IPHaber

Genel


Sabit hatlarda numara taşıma başladı

Eylül 19, 2009 by admin in Genel with 2 Comments

Cep telefonlarında numara taşınabilirliği uygulamasının hizmete girmesinden 6 ay sonra sabit hatlarda da numara taşınabilirliği hizmetinin yürürlüğe girmesi için yasal düzenleme yürürlüğe girdi. 10 Eylül’den itibaren de yürürlüğe giren yönetmelikle bu hizmetin yürürlüğe girmesinin önündeki engeller kalktı.

Haberleşme dünyasında bir milat olarak kabul edilen gelişme sonrasında Türk Telekom’a “alternatif” şirket yetkilileri açıklama yaparak 10 Eylül’den itibaren abone kabulüne başladıklarını açıkladılar.

Mobil numara taşınabilirliğinde 6 milyon abonenin farklı bir operatöre geçtiğinin altını çizen uzmanlar önümüzdeki 2 yıl içinde 17 milyon sabit hat abonesinin yüzde 25’inin numarasını Türk Telekom’dan taşıyacağına dikkat çekiyorlar. ADSL, sabit telefon görüşmeleri gibi
Alternatifler umutlu – Global İletişim Genel Müdürü Murat Küçüközdemir; “Sabit Telefon Hizmetleri pazarında taraflar arasında sözleşme süreçlerinin tamamlanmaması, alternatif operatörlerin numara kullanımının aboneler için karışık olması, yalın ADSL uygulamasının bulunmaması gibi nedenlerle SNT şimdilik kağıt üzerinde kalmaya mahkum gözüküyor” derken SuperOnline Genel Müdürü Murat Erkan numara tahsis ve taşımanın başlaması ile en önemli faydanın tüketicilere sağlanacağını belirterek, bu gelişmenin rekabeti artırıp pazara canlılık getireceğini iddia ediyor. Erkan ayrıca, “kendi kurduğumuz fiber altyapı sayesinde müşterilerimizin yüksek hızlı internet, telefon hizmetleri ve video temelli uygulamaları bir arada deneyimlemesini sağlıyoruz “ diyor.

Mobildeki gibi taşınacak – Tüketicilere telefon giderlerinde birçok alanda indirim ve ucuzluk getirecek olan sabit telefon hattının taşınma süreci 6 günü kapsıyor. Sabit numarasını mevcut operatöründen diğer bir operatöre taşımak için gerekli dokümanla başvuran tüketicilerin talepleri merkezi referans veri tabanına (MRVT) iletiliyor. Numarayı veren operatörün bu talebi kabul edip etmediği bildirildikten sonra, tüketicilerin istekleri gelen yanıt doğrultusunda gerçekleşiyor. Minimum kesinti ilkesiyle toplam 6 günde bitirilmesi gereken işleme uymayan işletmecilere uygulama gereği ciddi cezalar verilmesi planlanıyor.

Çalışanlar daha sonra diyor

Hafta içerisinde Alternatif Telekom operatörlerinin genel müdürleri çeşitli yayın organlarına verdikleri demeçlerde başuvuru almaya başladıklarını dile getirseler de çalışanların verdiği cevaplar durumu yalanlıyor.

Türk Telekom’daki sabit hattımızı kendilerine taşımak için rahatsız ettiğimiz beş farklı alternatif telekom operatörünün çağrı merkezi çalışanları söz birliği etmişçesine “Henüz uygulama başlamadı. Bilgilerinizi alalım daha sonra size geri dönelim” cevabı verirlerken sadece SuperOnline fiber internet abonesi olan kullanıcılarının numaralarının kendilerine taşınması için abone başvurusu alıyor.
Başka bir telefon operatöründen hizmet almak için abonenin evine veya işyerine bu operatörün ayrı bir kablo çekmesi veya hala Türk Telekom’un sahibi olduğu kabloyu Türk Telekom’dan kiralaması gerekiyor. SuperOnline ise hizmet verdiği bölgelerde Fiber Internet için evlere ayrı bir kablo çekmiş durumda.

Tagged , , ,

Related Posts

2 Comments

  1. destinaEyl 29, 2009 at 16:37

    hayır başlayamadı ne yazık ki..başvurduk ama hala bir gelişme yok.mobildeki numara taşıma işi kadar kolay sandık bu sabit numara taşıma işini de ama umduğumuz gibi olmadı.. 🙁

  2. adminEyl 30, 2009 at 12:39

    Aslında özel telekom firmalarının DSL hizmet başvuru sürecindeki agırlığını biliyorsanız bu gecikmeye şaşırmamak gerekir. Umarım en kısa sürede alternatif taşıyıcı üzerinden alo demeye başlarsınız.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Cepte kontör devri bitiyor !..

GSM operatörleri, 1 Nisan 2010'dan itibaren ön ödemeli görüşme süresi satışlarını kontör yerine para birimi üzerinden yapacak. Bilgi Teknolojileri ve...

Kapat